60.6 F
Los Angeles
5 Aralık 2023
AnasayfaHaberlerJaponya ile anlaşma için tarih verdi

Japonya ile anlaşma için tarih verdi

Japonya’nın en büyük ekonomi gazetesi Nihon Keizai Shimbun’a konuşan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, “Japonya ile nükleer işbirliği anlaşmasının baharda imzalanması mümkün” dedi.

Davutoğlu’nun verdiği mülakatta İran nükleer meselesinin yanı sıra Suriye’de son dönemde yaşananlar, Japonya ile ilişkiler ve Japonya ile nükleer müzakereler konuları da yer aldı.

Gazete haberinde nükleer enerjiyi barışçıl amaçlarla kullanacağını garanti altına alan, nükleer tıptan tarıma kadar tüm alanları kaplayan geniş çerçeveli öncü anlaşma ile ilgili olarak Davutoğlu’nun “Japonya ile nükleer işbirliği anlaşmasının baharda imzalanması mümkün” ifadelerine yer verdi. Haberde Davutoğlu’nun Japonya ile iyi ilişkileri güçlendirmek için ilkbaharda bu ülkeyi ziyaret etmek istediği kaydedildi.

Japonya’nın Türkiye’de nükleer santral yapımına dair müzakerelerle ilgili olarak “Japonya’nın teknolojisine ve güvenliğine inanıyoruz” diyen Davutoğlu, Türkiye’nin nükleer enerji santrali yapımında işbirliğini sürdürmek istediğini söyledi.

Japonya’dan Türkiye’ye yönelik nükleer santral ihracatı için yapılan nükleer işbirliği anlaşmasının imzalanmasına yönelik müzakereler geçen yıl 11 Mart’ta meydana gelen depremin ardından ortaya çıkan nükleer sorun nedeniyle durmuştu.

Gazete bu konuyla ilgili olarak Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığını azaltmak için nükleer enerji santrallerinin hızlı bir şekilde inşa edilmesini hedeflediğini belirtiyor. Ancak Japonya’nın deprem sonrası kaygılarına değinilen haberde, “Japonya’da nükleer enerji santrallerinin yurtdışına satışı ile ilgili olarak hassasiyet oluştuğundan müzakereler ilerlemiyor” yorumu yapıldı.

Davutoğlu ayrıca Türkiye ile Japonya arasında siyasi ve ekonomik alanlarda stratejik diyalog mekanizması oluşturacaklarını da kaydetti.

“İRAN’LA MÜZAKERELER YENİDEN BAŞLAYACAK”

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Japon gazetesine verdiği mülakatta, İran nükleer müzakerelerinin yeniden başlamasında mutabakat sağlandığını da söyledi.

İran ile mutabakat sağlanmasını dış haberler sayfasında manşetten duyurarak, “BM Güvenlik Konseyi üyeleri ve Almanya’nın da bulunduğu 6 ülke ile İran’ın nükleer sorununa dair görüşmeleri Türkiye’de yeniden başlatacaklarını” yazdı.

Gazeteye verdiği mülakatta İran’a yaptığı son ziyareti anlatan Davutoğlu, AB Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Komiseri Catherine Ashton ile konuştuğunu, her iki tarafın da prensipte görüşmelerin Türkiye’de olması konusunda anlaştığınıkaydetti ve “Müzakerelerin en kısa sürede gerçekleşmesini ümit ediyorum” diye konuştu.

Haberde ayrıca İran ile ilgili olarak Davutoğlu’nun “Avrupa ve ABD’nin kendi kararları doğrultusunda uyguladıkları yaptırımlar Türkiye için bağlayıcı değildir. Yaptırımlarla ilgili olarak Türkiye için muafiyet gereklidir” ifadelerine yer verildi.

“GEREKİRSE SORUNU BM’YE TAŞIRIZ”

Mülakatta Suriye konusu da ele alınırken, Türkiye-Suriye sınırında çok sayıda mülteci akını olması gibi durumlara istinaden Davutoğlu, “Güvenlik riski büyürse, sorunu BM’ye taşırız” ifadesini kullandı.

Bakan Davutoğlu’nun BM’de kınama kararı çıkartılmasını talep edebileceklerine yönelik düşüncesini dile getirdiğini belirten gazete, Davutoğlu’nun Suriye’ye tanınan zaman sınırlamasıyla ilgili olarak “Gözlemcilerin görev süresi dolana kadar” ifadelerine yer verdi.

Haberde, Suriye’de muhaliflerin oluşturduğu Suriye Ulusal Konseyi hakkında Davutoğlu’nun, “Uygun bir muhatap olarak gözüküyor” ifadesi ile birlikte “muhaliflerin meşruiyetine Suriye halkının karar vereceği” ifadesini de kullandığı belirtildi.. (Hürriyet)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,104BeğenenlerBeğen
16,164TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,662TakipçilerTakip Et
33,900AboneAbone Ol

Kaçırmayın