74.2 F
Los Angeles
22 Eylül 2023
AnasayfaHaberlerGündemJaponya tartışmalı adalara göz dikti

Japonya tartışmalı adalara göz dikti

Japonya, Çin ile arasında uzun süredir tartışma konusu olan bölgedeki beş adayı satın almayı planlıyor. Bugün bölgeye giden Japon ekip,

Doğu Çin denizine bugün bir tekneyle giden, gazeteciler, yetkililer ve uzmanlardan oluşan 25 kişilik bir ekip, deniz suyunun debisini inceleyerek veadaların etrafında tur atarak sembolik birhakimiyet gösterisi yaptı. Çin, bunun üzerine vakit kaybetmeden uyarıda bulundu.

Japonların Senkaku, Çinlilerin Diayü diye adlandırdığı, Tokyo’ya 2 bin km, Tayvan’a ise sadece 200 km uzaklıkta olan adalarda, hem Çin hem Japonya hem de Tayvan hakiddia ediyor.

DOĞALGAZ VE PETROL KIYMETİNİ ARTIRDI

Bu beş ada, İsmi 14. yüzyıl Çin haritalarında geçen, fakat Tokyo’nun 1895’te “sahibi yok” diye ilhak ettiği beş ada, son dönemde açıklarında doğalgaz ve petrol bulunmasıyla kıymete bindi.

Ağustos ayındaadalara giden 14 Çinli eylemci, Japon yetkililerce sınırdışı edildi. Japon milliyetçiler bu “çıkarmaya” cevap vermek içinaralarında 8 milletvekilinin de bulunduğu 150 eylemciyleadalardan birineçıktıve Japon bayrağı açtı.

Bunun üzerine Çin, “Egemenliğimiz ihlal edildi” diye sert bir nota verdi. Tayvan da Japon büyükelçiyi dışişlerine çağırdı ve bu tür “provokasyonların” tekrarlanmaması için uyardı.. (Hürriyet)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,102BeğenenlerBeğen
16,012TakipçilerTakip Et
3,553TakipçilerTakip Et
7,657TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın