63.7 F
Los Angeles
27 Eylül 2023
AnasayfaHaberlerAmerikaKamuda ayrımcılık sürüyor

Kamuda ayrımcılık sürüyor

Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH) uzmanı Dr. Francis S. Collins’in yeni raporu, kamuda siyah-beyaz ayrımcılığının hala sürdüğünü gösteriyor.

NIH’a yapılan burs başvuruları üzerinden bir inceleme çalışması yapan Collins, beyazların siyahlara göre daha fazla burs kazanma meyli olduğunu tespit etti.

Araştırma benzer kurumlarda çalışan, benzer akademik geçmişe sahip burs başvurucuları arasında yürütüldü. Bu yüzden ortaya çıkan sonuçta en fazla etkisi olan kriter siyah-beyaz farkı oldu.

Rapora göre siyah bir araştırmacı projesi için beyaz rakibine göre 3’te bir oranın daha az burs kazanma olasılığına sahip.

Kansas Üniversitesi’nden Ekonomi Profesörü Donna Ginther, sonuçların şaşırtıcı olduğunu söylüyor.

Dr. Ginther 2000 ve 2006 yılları arasında NIH’e yapılan 83 bin başvuruyu kontrol etti. Her 100 beyaz bilim adamı başvurusunda 29 kişi burs almaya hak kazanırken, her 100 siyah bilim adamında bu rakam 16’da kaldı. (USASABAH)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,121BeğenenlerBeğen
16,006TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,657TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın