64 F
Los Angeles
21 Eylül 2023
AnasayfaHaberlerAmerikaKörfez Petrol felaketinin 1. yılı

Körfez Petrol felaketinin 1. yılı

Meksika Körfezi’nde bulunan ve BP’ye ait olan bir petrol kulesi 1 yıl önce bugün patlayarak büyük bir felakete neden olmuştu.

Patlamada 11 işçi hayatını kaybetmiş ve binlerce kilometrelik okyanus alanı petrolle kaplanmıştı. Sızıntının devam ettiği 85 günde 780 milyon litre petrolün okyanusa yayıldığı tahmin ediliyor. Bu 1989 yılında gerçekleşen Exxon Veldez petrol felaketinin 19 katı daha büyük bir sızıntı demek. 

Kongre patlamanın olduğu günden bu yana Petrol şirketlerinin daha güvenli ve normlara uygun bir şekilde çalışması için hiçbir yasa çıkarmadı. Bu zamanda 150 yasa teklifi verilmiş ve 60 komite toplantısı gerçekleştirilmiş olmasına rağmen hiçbir şey değişmedi.

Başkan Barack Obama günün önemi dolayısıyla bir mesaj yayınladı ve ölenler için başsağlığı dilerken, felaketin daha kötü sonuçlara yol açmasını engelleyenler için de teşekkür etti.

“Meksika Körfezi’nin geçmişten daha iyi bir şekilde olması için gereken önemli adımları atacağız.”

Obama patlama sonrası yaşamlarını kaybedenlerin ailelerine “büyük bir acı yaşadığını” söylemişti. Fakat bu acı Kongre’den gereken yasaların çıkarılması için yeterli olmamışa benziyor.

Oğlunu patlamada kaybeden Keith Jones 8 kez Washington DC’ye giderek bu konuda çalışmalar yapmış.

Jones, “Hiçbir şey olmadı. Petrol sızıntısı önlendikten sonra herkes petrol kuyuları açmaya, petrol aramaya, daha fazla kazanmaya ve güvenliğe dikkat etmemeye devam etti” diyor. 

Bölgede ise toparlanma yavaş yavaş başlamış durumda. Tatil merkezi olan Meksika Körfezi kıyısındaki Florida başta olmak üzere yerleşim bölgelerinde hayat normale dönüyor. Turistler geri gelmeye başlamış. 

Fakat tekrar böyle bir felaketin yaşanmayacağının hiçbir garantisi yok.

USASABAH

[imagebrowser id=29]

 

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,102BeğenenlerBeğen
16,012TakipçilerTakip Et
3,553TakipçilerTakip Et
7,658TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın