74.2 F
Los Angeles
22 Eylül 2023
AnasayfaHaberlerAmerikaKredi kartı harcamalarında rekor artış

Kredi kartı harcamalarında rekor artış

Kredi kartı harcamalarında rekor artışABD’de tüketici kredilerinde rekor borç bu yılın zirvesine ulaşırken, kredi kartı harcamalarında 6,6 milyar dolarla rekor yükseliş yaşandı.

ABD‘de nisan ayında 10,9 milyar dolar artan tüketici kredileri, mayıs ayında 19,6 milyar dolar artışla bu yılın zirvesine ulaşırken, kredi kartı harcamalarında 6,6 milyar dolarla rekor yükseliş yaşandı. Böylece toplam borçlanma oranı 2,84 trilyon dolara ulaştı.

ABD Merkez Bankası (Fed) tarafından dün açıklanan rapora göre, tüketici kredilere mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,4 , bir önceki aya göre ise 4,6 oranında yükseldi. Tüketici kredilerinde mayıs ayında görülen yıllık bazda artış oranı geçen yılın mayıs ayından bu yana gerçekleşen en yüksek artış oldu.

Kredi kartı harcamaları da mayıs ayında sürpriz bir şekilde 6,6 milyar dolar artarak, bu yılın en yüksek seviyesine yükseldi. Mayıs ayında kredi kartıharcamaları yüzde 9,3 artarken, nisan ayında bu oran yüzde 1,1 olarak gerçekleşmişti.

J.P Morgan Chase Bankası Ekonomisti Mehmet Özhabeş, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, bu sonuçların tüketicilerin giderek rahat harcama yaptığını gösterdiğini belirtti.

Özhabeş, iş piyasasının iyileştirilmesi nedeniyle artan gelirlerin tüketici harcamalarını genişleten muhtemel bir sonuç olduğunu aktararak, şu görüşlere verdi:

Borsadaki yukarı hareket ve konut fiyatlarındaki artış piyasayı canlandırdı. İş piyasasının iyileştirilmesi nedeniyle artan kazançlar da tüketici harcamalarını artıran muhtemel bir sonuç oldu. Otomobil ve öğrenci kredileri için borçlanma mayıs ayında yüzde 0,7 artarken, benzer dönemlere göre yaklaşık olarak aynı hızda gerçekleşti. Sürpriz olan bu ayki rotatif kredi bileşenleri, herşeyden önce de kredi kartı borçlanmasındaki rekor artış oldu.”

(AA)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,102BeğenenlerBeğen
16,012TakipçilerTakip Et
3,553TakipçilerTakip Et
7,657TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın