65 F
Los Angeles
29 Eylül 2023
AnasayfaHaberlerAmerikaKritik eyalette zafer Romney’nin

Kritik eyalette zafer Romney’nin

ABD’de Cumhuriyetçi başkan aday adayları arasında yapılan ön seçimlerin kritik günü “Süper Salı”da, beklenildiği gibi en büyük çekişme Ohio eyaletinde yaşandı. Ohio’daki seçimlerin galibi az farkla Mitt Romney oldu.

Toplam 10 eyaletten altısını kazanan Romney, Kasım ayındaki seçimlerde ABD Başkanı Barack Obama’nın rakibi olma yolunda büyük bir adım attı ancak rakiplerine “bitirici darbe”yi vuramadı.

Massachusetts eski Valisi Romney, Ohio’da 12 binden fazla oy alarak, tüm oyların yüzde 38’ini kazanırken, Pensilvanya eski Senatörü Rick Santorum yüzde 37 oy alarak, eyaletteki yarışı çok az farkla kaybetti.

Büyük çekişmeye sahne olan Ohio’nun bir diğer özelliği, ABD tarihinde başkan olan her ismin, istisnasız olarak bu eyaletteki ön seçimlerden galip çıkmış olması.

SANTORUM’DAN SÜRPRİZ ÇIKIŞ

Santorum’un, Ohio’da Romney’nin en güçlü rakibi olacağı tahmin ediliyordu, ancak bu kadar yüksek bir oy oranı elde etmesi “sürpriz” olarak nitelendiriliyor.

Romney Alaska, Idaho, Virginia, Vermont ve Massachusetts’te de ön seçimlerden galip çıktı.

Santorum ise Tennessee, Oklahoma ve Kuzey Dakota eyaletlerinde zafer kazanırken, Temsilciler Meclisi eski Başkanı Newt Gingrich, beklendiği üzere memleketi Georgia’da sandıktan çıkan isim oldu.

CNN televizyonuna göre, şu ana kadar Romney 389, Santorum 158, Gingrich 103, Ron Paul ise 60 delege kazandı.

Ön seçimlerde yarışan adayların, Cumhuriyetçi Parti’nin 2012 başkanlık seçimlerindeki adayı olabilmek için, Ağustos ayında yapılacak parti kurultayında toplam 1,144 delegenin desteğini toplamaları gerekiyor.. (Hürriyet)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,151BeğenenlerBeğen
16,005TakipçilerTakip Et
3,553TakipçilerTakip Et
7,658TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın