62 F
Los Angeles
8 Haziran 2023
AnasayfaHaberlerGündemKur'an'ı ezberleyen şerif: Lee Baca

Kur’an’ı ezberleyen şerif: Lee Baca

Los Angeles Bölgesi Şerifi Lee Baca, Amerikalı Müslümanlara eşit ve ölçülü yaklaşımıyla çoktan pek çok kişinin gönlünü kazandı.

Baca dikkatleri tam olarak ABD Kongresi’nde düzenlenen “Müslümanların Radikalleşmesi” adlı oturumda çekmişti. Şerif bu oturumlarda Müslümanların kanun uygulayıcılar ile işbirliği yaptığını ve bunun aksini iddia etmenin saçma olduğunu söyleyerek Müslümanların takdirini toplamıştı.

ABD’nin en fazla nüfusa sahip idare alanında şeriflik yapan Baca, şimdi gittiği her yerde Müslümanların sevgi gösterilerine mazhar oluyor. 

Peki bu nasıl oldu?

Los Angeles Times’a göre kayıtlı bir Cumhuriyetçi olan Baca, 11 Eylül saldırıları sonrasında Müslümanları potansiyel terörist olarak görmek yerine onlarla adil bir şekilde ilgilenmeye karar vermiş. Aşırı sağcılar tarafından iş yerleri basılan Pakistan asıllıları korumuş. İslam’a karşı ön yargılı yaklaşmak yerine onu daha yakından tanımak isteyen Şerif Baca baştan sonra Kur’an-ı Kerim’i okumuş ve bazı bölümlerini ezberlemiş. 

Aslına bakılırsa Baca 1998 yılında seçimleri diğer rakiplerinden farklı olarak dini ve ırki azınlıklarla kurduğu iyi ilişkiler sayesinde kazanmış. Fakat 11 Eylül saldırıları sonrası oluşturduğu tavrın “siyasi olmadığını” söylüyor şerif. 

Baca daha kapsamlı bir yaklaşımla 10’dan fazla yardımcısını Müslümanların arasından seçmiş. 

Müslümanlarla daha iç içe olmanın onları rahatsız eden radikallerin tespitinde büyük bir rahatlık sağladığını söylüyor.

“Camiye girerken ayakkabılarını çıkarıyor, ibadet sırasında bağdaş kurup başını öne eğiyor”

Bir Müslüman olan Şerif Yardımcısı Morsi, “Ne yaptığını bilmese de Müslümanların kalbini kazanmasını biliyor. İranlıları gördüğünde biraz Farsça konuşuyor, Pakistanlıları gördüğünde biraz Urduca, odasında bir Kur’an bulunduruyor, gittiği yerlerde Kur’an’dan alıntılar yapıyor. Camiye girerken ayakkabılarını çıkarıyor. İbadet sırasında dizlerinin üzerine çökerek başını öne eğiyor” diyor.

Şerif Baca çevresindekilerin onu “naif” bulmasını pek önemsemiyor.

“Bu yobazların söyledikleri hiç umrumda değil. İnsanlara güvenemezseniz yaşayamazsınız. Yaptığım şeyin işe yaradığını biliyorum.” 

USASABAH

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,530BeğenenlerBeğen
16,120TakipçilerTakip Et
3,522TakipçilerTakip Et
7,676TakipçilerTakip Et
32,600AboneAbone Ol

Kaçırmayın