62.3 F
Los Angeles
1 Ekim 2023
AnasayfaHaberlerGündemLanzmann: Tarihi bir olay

Lanzmann: Tarihi bir olay

Yahudi soykırımını anlatan 9.5 saatlik belgesel film Shoah’ın Fransız yönetmeni Claude Lanzmann, belgeselin Türkiye’de TRT tarafından yayımlanacak olmasını “tarihi bir olay” olarak nitelendirdi ve Fransa Senatosu tarafından kabul edilen 1915 olaylarıyla ile ilgili Ermeni iddialarının reddedilmesini suç sayan yasa tasarısı konusunda Fransa parlamentosunun “akılsızca” kanun yaptığını belirtti.

Claude Lanzmann AFP’ye yaptığı açıklamada, bunu “tarihi bir olay”olarak niteleyerek, “yarın akşamdan itibaren Türkiye’nin Shoah’ı yayımlayan ilk Müslüman ülke olacağını” belirtti. Yönetmen, “öncü bir çalışma gerçekleştiren Türkiye’nin cesaretini ve kararlılığını takdir etmek gerektiğini, ayrıca Arapları Yahudilere, Yahudileri de Araplara tanıtmaya dayanan (belgeseli ilk defa Türkçe, Arapça ve Farsça’ya altyazılı olarak çevirdiği belirtilen) Aladdin Projesi’ni de takdir ettiğini” kaydetti.

Lanzmann, “1985’de ilk kez Fransa’da gösterilen belgeselle ilgili Türk öğrencilere masterclass verme fırsatının olduğunu ve öğrencilerin ciddiyeti, kavrayışları ve zekaları karşısında gözünün kamaştığını” söyledi.

Yönetmen Lanzmann, “bugün Türkiye’nin benimsediği yaklaşım oldukça açık iken, Fransa Senatosu tarafından kabul edilen 1915 olaylarıyla ile ilgili Ermeni iddialarının reddedilmesini suç sayan yasa tasarısı konusunda Fransa parlamentosunun ‘akılsızca’ kanun yaptığını, Türklerin enseye tabanca tehdidinden etkilenecek insanlar olmadığını, kendi geçmişleriyle yüzleşmeye karar verdikleri zaman bunu yapacaklarını” söyledi.

Lanzmann, “Yılmaz Güney’in bir başyapıtı karşısında ağlayabiliyorsam, Türklerin de kendi tarihleriymiş gibi, ‘Shoah’ karşısında ağlayamamaları için bir neden görmüyorum, çünkü bu insani yönümüze hitap ediyor” dedi.. (Hürriyet)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,181BeğenenlerBeğen
16,003TakipçilerTakip Et
3,553TakipçilerTakip Et
7,659TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın