67.9 F
Los Angeles
28 Eylül 2023
AnasayfaHaberlerAmerikaLeblebiyi koydum tasa, götürdüm Los Angeles'a

Leblebiyi koydum tasa, götürdüm Los Angeles’a

Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, Hitit medeniyetini ve Çorum kültürünü tanıtmak için beraberinde götürdüğü leblebi makinesiyle Los Angeles’a gitti. Konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Mustafa Ercan, 2003 yılında ABD’nin Kaliforniya eyaletinde Los Angeles ve çevresinde yaşayan Türkler tarafından kurulan Pasifika İnstitu adlı kuruluş tarafından bu yıl üçüncü kez “Anadolu Kültür ve Yemek Festivali” düzenleneceğini bildirdi.

Ercan, 6-9 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan festivale, Çorum’un ve kentin topraklarında yaşatılan Hitit medeniyetinin de tanıtılması amacıyla Belediye Başkanı Muzaffer Külcü başkanlığında bir heyetin gittiğini kaydetti.

Dört gün sürecek festivalde Anadolu’da yaşamış 13 farklı uygarlığın temsil edileceğini anlatan Ercan, uygarlıkların tanıtıldığı temsili yolda Hitit medeniyetinin de çeşitli simgelerle yer alacağını ifade etti.

Ercan, şu bilgileri verdi:
“ABD’de özel olarak anlaştığımız mankenler eşliğinde Hitit kıyafetlerinden oluşan defile yapılacak. Ayrıca belediye başkanımızın beraberinde götürdüğü leblebi kavurma makinesiyle yapılacak ve Çorum’un adıyla özleşen leblebiyi Los Angeles’taki vatandaşlara ikram edilecek. Çorum ve çevresi özellikle Hattuşa, Alacahöyük, Şapinuva M.Ö. 5.000 yıllarında yerleşim yeri olarak seçilmiş bölgeler. Binlerce yıla dayanan bu tarihi süreç Çorum’da bir medeniyetler mozaiği yapmıştır. Bu festivalde kentimizin tarihini tanıtmak açısından önemli bir fırsat. Arinna heykelciği, Aslanlı kapı modeli, Hitit tablosundan oluşan ana sahne, takı seti, Boğazköy Sfenksinin modeli, çift başlı kartal modeli tanıtım için Amerika’ya gönderildi.” (AA)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,130BeğenenlerBeğen
16,008TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,659TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın