65.1 F
Los Angeles
29 Eylül 2023
AnasayfaHaberlerAmerikaLos Angeles’ta soykırım anıtı krizi

Los Angeles’ta soykırım anıtı krizi

Los Angeles kentinde bulunan Pasedena City’de Ermeni soykırımı anıtı inşaa etme planları Ermeni lobisi ile Türkiye Konsolosluğu arasında gerilime yol açtı.

Kısa bir süre önce kurulan Pasadena Ermeni Sokırımı Anıtı Komitesi, yerel yetkililerle bir anıt dikme konusunda anlaştı. Bunun üzerine Los Angeles Konsolos Yardımcısı Arif Çelik, yerel yönetim yetkilileriyle görüşme yaparak Türkiye hükümetinin Ermeni soykırımı iddiaları hakkında “farklı bir görüşe sahip olduğunu” açıkladı.

Görüşmeden haberdar olan Ermeni lobi kuruluşu Amerika Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA), açıklama yayınlayarak Türkiye’yi kınadı.

Açıklamada “Türkiye Ermeni soykırımını tanımalıdır ve Amerikan politikası, Amerikan kentleri ve Amerikan vatandaşları tarafından önerilen projelere müdahale etmemelidir. Amerikan Anayasası’na göre vatandaşlar, yabancı hükümetlerin müdahalesi olmaksızın kentsel ilişkileri düzenleyen seçilmiş yetkililer aracılığıyla hareket eder. Pasedena onlarca yıldır Amerikalı-Ermenilere yuva oldu, bu kişilerin birçoğunun atası soykırımdan kaçanlardı” denildi.

ABD seçimlerinde adaylar üzerindeki baskıyı artırmaya çalışan ANCA, Başkan Barack Obama’nın Cumhuriyetçi Partili rakibi Mitt Romney’yi görüşmeye çağırdı. (Milliyet)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,146BeğenenlerBeğen
16,005TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,659TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın