74.2 F
Los Angeles
22 Eylül 2023
AnasayfaHaberlerGündemMalezya’da transeksüeller kıyafet mücadelesini kaybetti

Malezya’da transeksüeller kıyafet mücadelesini kaybetti

Malezya’da transeksüeller, kadın kıyafeti giymelerini yasaklayan kuralı değiştirecek emsal niteliğindeki davayı kaybetti.

Müslümanların nüfusun çoğunluğunu oluşturduğu ülkede 24 yaşındaki Juzaili Khamis, 25 yaşındaki Shukor Jani, 27 yaşındaki Wan Fairol Wan İsmail ve 25 yaşındaki Adem Shazrul Yusufisimli travestilerin,anayasadaki ‘ayrımcılığa uğramama’maddesine dayanarak açtıkları davada Yüksek Mahkeme, Şeriat mahkemesinin ‘karşıt cinsiyetin kıyafetlerini giymeyi’ yasaklayan kuralının değişmemesine hükmetti.

Davacı travestilerin, kadın kıyafetleri giymekten ve saç aksesuarları taşımaktan defalarca gözaltına alındıkları öğrenildi.

Khamisve Jani’nin mahkemelerinin sürdüğü ve suçlu bulunmaları halinde altı ay hapis cezası alabilecekleri kaydedildi.

Bu davanın, Şeriat mahkemesinin karşıt cinsiyetin kıyafetlerini giymeyi yasaklayan kuralını değiştirmek için ülkede yapılan ilk girişim olduğu belirtiliyor.

Malezya’da seküler mahkemelerin yanı sıra Şeriat Mahkemeleri de bulunuyor.. (Hürriyet)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,102BeğenenlerBeğen
16,012TakipçilerTakip Et
3,553TakipçilerTakip Et
7,657TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın