77.2 F
Los Angeles
25 Eylül 2023
AnasayfaHaberlerAmerikaMcMaster İstanbul’da Kalın’la Görüştü

McMaster İstanbul’da Kalın’la Görüştü

McMaster İstanbul’da Kalın’la Görüştü

McMaster İstanbul’da Kalın’la Görüştü. Korgeneral Herbert Raymond McMaster, İstanbul’da Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın’la görüştü.

McMaster İstanbul’da Kalın’la Görüştü

Cumartesi günü İstanbul’a gelen Amerika Başkanı Donald Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Korgeneral Herbert Raymond McMaster, bugün İstanbul’da Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın’la görüştü.

Görüşme sonrası Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada bölgesel gelişmeler hakkında fikir alışverişinde bulunulduğu ve terörizmle ortak mücadele yöntemlerinin geliştirilmesinin üzerinde durulduğu belirtildi.

Yazılı açıklamada, “Görüşmede, Türkiye ve ABD’nin uzun vadeli stratejik ortaklık ilişkileri teyit edilmiş ve iki ülkenin öncelik ve hassasiyetleri ele alınmıştır. Görüşmede ayrıca, öteden beri müttefik olan Türkiye ve ABD arasındaki ilişkiler, ortak stratejik sınamalar ve bölgesel gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur. Bu çerçevede, ikili ilişkileri olumsuz etkileyen konular detaylı bir biçimde ele alınmış ve terörizmin her çeşidiyle ortak mücadelenin geliştirilmesinin yolları araştırılmıştır” dendi.

Henüz Amerikan tarafından görüşmeye dair herhangi bir açıklama yapılmadı.

Bahçeli: ABD ile müttefiklik nasıl sürdürülecek?

Kalın’la McMaster görüşmesi sırasında Antalya’da partisinin il ve ilçe başkanları toplantısında konuşan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ABD’nin Irak ve Suriye’de IŞİD’le sürdürdüğü mücadelenin komutanı olan Korgeneral Paul Funk’ın YPG ve PYD’yi “kahraman” olarak nitelemesini sert bir dille eleştirdi.

MHP lideri, “PKK PYD hesap verecek, küstahlığının ve şerefsizliğinin bedelini ödeyecektir. ABD’li komutan Funk, Türkiye’nin yanlış hesabından dolayı kaygılandığını söylemiştir. Yanlış hesap bu sömürgeciye göre nedir? Türkiye’nin PKK ile mücadelesini tuhaf buluyormuş. Funk asıl yanlış hesabı kendilerinin yaptığını görememiştir. Eğer haine kahraman diyorlarsa bu ABD ile müttefiklik nasıl sürdürülecektir? ABD ile temas kesilirse, siyaset yerine silah konuşursa, eller tetiklere giderse olacakları hesap edip sonuçlarını düşünen var mıdır?

Nedir bu çektiklerimiz? ABD özel kuvvetlerinin teröristlerle nöbet tutmaları rezilliktir. Bu durum açık çatışmaya doğru gitmektedir. ABD, PYD’nin yanında yer almıştır. FETÖ başaramayınca diğer terör örgütleriyle buluşmuştur. ABD yanlıştan dönmez ise duruşunun tanımı düşmanlık olarak anılacaktır” dedi.

Tillerson da Türkiye’ye geliyor

Türkiye Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı McMaster’dan sonra hafta içinde Amerika Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ı ağırlayacak. 11-16 Şubat tarihlerinde Ortadoğu turuna çıkacak olan Tillerson, Ürdün Kralı Abdullah’la yaptığı görüşme sonrasıbaşkent Ankara’ya gelecek.

Lübnan’da Cumhurbaşkanı Michel Aoun, Başbakan Saad Hariri ve Parlamento Sözcüsü Nabih Berr’le görüşecek olan ABD Dışişleri Bakanı sonrasında Mısır’a geçecek oradan da Kuveyt’te IŞİD ile Mücadele Küresel Koalisyonu’nun Bakanlar Toplantısı’na ve Irak’ın Yeniden Yapılandırılması Konferansı’na katılacak.

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,105BeğenenlerBeğen
16,008TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,657TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın