64.3 F
Los Angeles
28 Eylül 2023
AnasayfaHaberlerAmerikaMetin Şentürk, BM'de Başkanı Olduğu Dünya Engelliler Vakfı'nı Tanıttı

Metin Şentürk, BM’de Başkanı Olduğu Dünya Engelliler Vakfı’nı Tanıttı

Görme engelli şarkıcı Metin Şentürk, New York’taki Birleşmiş Milletler merkezinde katıldığı BM Engelli Hakları Sözleşmesine Taraf Devletler Toplantısı’nda başkanı olduğu Dünya Engelliler Vakfını tanıttı. Şentürk, konuşmasının ardından ud çalıp biri Türkçe, öteki İngilizce iki şarkı seslendirdi.

Metin Şenturk, Dünya Engelliler Vakfı Başkanı olarak, BM’de bir konuşma yaptı. Türkiye’nin, BM Engelliler İçin Dünya Eylem Planı’nı kabul eden ülkeler arasında yer aldığına değinen Şentürk, Türkiye’de engellilere yönelik özellikle son 10 yılda önemli bir çok gelişme yaşandığını dile getirdi.

BM’de, kendisinin ‘Dünya Engelliler Hız Rekoru’nu kırdığı gün çekilen bir video gösterimi de yapan Şentürk, kişisel yaşamından da kesitleri anlattığı konuşmasında, ‘Herkesin doğarken bir hikayesi olduğu gibi, benim de bir hikayem var e elbetteki bu hikayenin acı tatlı anları, yanları da var. Ama insanoğlunun her güçlüğün üstesinden gelebilecek bir varlık olduğunu hiç bir zaman da unutmamak lazım’ diye konuştu.

Üç yaşında iken yaşadığı bir kaza sonucu görme yetisini yitirdiğini, ailesinde genetik bir sorun olduğu için de babası ve dört kardeşinin görme engelli olduğunu anlatan ünlü şarkıcı ‘Altı tane görme engelli insan yani. Bizim evimiz küçük bir körler okulu gibiydi aslında’ diye konuştu.

Görme engelli olmasına karşın kırdığı hız rekora da değinen Şentürk , ‘Hız rekoru gibi görünse de, benim için bir hırs rekoru anlamını taşır’ dedikten sonra, ‘Buradan çıkışta kimse bir yere ayrılmasın, arabayla hepinizi teker teker ben bırakmayı düşünüyorum’ diye de espri yaptı.

Türkiye’de tüm engelliler yararına çalışmalar yapıldığını, kendisinin de ülkesinde iyi tanınan bir kişi olduğunu anlatan Şentürk, ‘Bugüne kadar yaptığım çalışmaları, hep kader arkadaşlarım, engelliler yararına güzel yollar açmak, onlara gerek toplumda farkındalık oluşturmak, gerekse basında, kamuoyunda çok önemli noktalarda yer alarak yollarını, önlerini açmak adına güzel şeyler, farklı şeyler yapmaları için daima çalıştım, bundan sonra da bu anlamda çalışacağım’ diye konuştu.

Türkiye’de engelliler adına çok güzel şeyler yaptıklarını, bunları dünyaya da taşımak istediklerini dile getiren Metin Şentürk, ‘Uluslararası anlamda BM’nin engelliler sözleşmesini referans alarak, kendi içimizde değil, artık uluslararası anlamda da hizmet vermek, bu konuda güzel şeyleri dünyaya taşımak, bir birliktelik oluşturmak, sizinle ve bu konuya emek veren herkesle beraber dünyada güzel şeylere imza atmak istiyoruz. Bu anlamda Dünya Engelliler Vakfı’nın başkanlığını yürütüyorum. Yaklaşık iki yıldır. Ama ben simdi bir şarkı söylemek istiyorum sizlere’ diyerek ud calip Türkçe bir şarkı seslendirdi.

Dünya Engelliler Vakfı Başkan Yardımcısı Necdet Öztürk de, vakfın amaç ve hedefleri konularını içeren bir konuşma yaptı. Öztürk’ün konuşmasının ardından, İngilizce bir şarkı seslendiren Metin Şentürk, İngilizce’yi yeni öğrenmeye başladığını, ileriki yıllarda BM’ye gelişinde İngilizcesinin çok daha iyi olacağını söyledi.

Konferansın ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Metin Şentürk, ‘Dünyada bir ilki gerçekleştiriyoruz. BM’nin çatısı altında, dünyanın en önemli meselelerinin konuşulduğu ve tartışıldığı, sonuçlandırıldığı bir salondayız şu anda. Burada, Türkiye’nin öncülüğünde bir tekinlik gerçekleştirdik. Bu çok önemli, Türkiye adına çok önemli, dünyadaki engelliler adına çok önemli’ dedi.

Şentürk, , 22 Ekim’de İstanbul’da gerçekleşecek Dünya Engelliler Vakfı Kurultayı’na dünyanın 54 ülkesinden temsilcilerin geleceğini belirtti. Şentürk, basta Başbakan Tayip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun kendilerine önemli destek sağladıklarını belirterek ‘Bu konuda devlet, sivil toplum kurulusu işbirliğinin örnek bir modelini teşkil ediyoruz. O yüzden de çok şanslıyız’ dedi.

Yürüme engelli olan Dünya Engelliler Vakfı Başkan Yardımcısı Necdet Öztürk de gazetecilerin sorularını, ‘Türkiye şartlarında 35 yıl engelli olarak yaşayıp, o yaşadığınız eyleri hayal edip gerçekleştirmek isteyip, sonra bunun merkezi sayılan yerde bunları anlatmak bir ideali olan insan için idealini yerine getirmedeki memnuniyeti duyuyorum’ dedi ve New York’ta gerçeklesen engelliler zirvesinin tüm dünyadaki engelliler için olumlu yansımaları olmasını umduğunu söyledi. (DHA)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,137BeğenenlerBeğen
16,007TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,659TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın