64 F
Los Angeles
21 Eylül 2023
AnasayfaHaberlerAmerikaNasıl öldükleri açıklandı

Nasıl öldükleri açıklandı

Powell Gölü’nde ölü bulunan Hacettepe öğrencilerinin ölüm nedeni belli oldu.

Betül Eryıldırım’ın babası Ali Eryıldırım, yaptığı açıklamada, ABD’den konsolosluk yetkililerinin sabaha karşı arayarak, otopsi sonuçlarını kendilerine bildirdiklerini söyledi. Eryıldırım, ‘Otopsi raporunda ölüm nedeni boğulma olarak ifade edilmiş. Diğer tüm ihtimaller araştırılmış, darp ve benzeri durumların olmadığı belirlenmiş’ dedi. Los Angeles Başkonsolosluğu ve Dış İşleri Bakanlığı yetkililerinin kendilerine çok yardımcı olduğunu dile getiren baba Eryıldırım, ‘Bu yardımlar, kızlarımızın cenazesinin Türkiye’ye getirilmesini de hızlandırdı. Siyasi makamlar arasında kurulan irtibat sonucu cenazelerimizi daha kısa sürede toprağa verebileceğiz’ diye konuştu.

‘O Betül’ün bilgisayarı değil, Betül ile bir ilgisi yokmuş’ Başarılı bir öğrenci olan kızlarını her zaman desteklediklerini belirten Eryıldırım, Betül’ün mezun olduktan sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı ya da büyükelçiliklerde çalışmayı istediğini anlattı. Eryıldırım, şöyle konuştu: ‘Betül ABD’ye gitme isteğini bizime paylaşınca sonuna kadar destekledik. Gönderirken de hiçbir endişe duymadık. Engel olmayı asla düşünmedik. Gitme deseydik sözümüzü dinlerdi. Telefonla ve internetle sürekli görüşüyorduk. Bir gün önce de kardeşi görüşmüş internetten. Ertesi gün izinli olduğunu ve arkadaşı Merve ile gezeceklerini söylemiş. Akşam da diğer arkadaşlarıyla o gölde buluşacaklarmış. Arkadaşları onlara ulaşamayınca polise haber vermişler. Ben kamyon şoförüyüm şehir dışındaydım beni aradılar, ben yolda olduğum için oğlumun telefon numarasını verdim. Bu şekilde kızımızın vefat ettiği haberini aldık. Sağ olsun büyükelçimiz, başkonsolosluk ve Dışişleri Bakanlığı yetkilileri çok ilgilendi. Kızımın bilgisayarının çalındığına dair bazı haberler yapıldı.

O Betül’ün bilgisayarı değil, Betül ile bir ilgisi yokmuş

.’ Kızının kendisine telefon görüşmelerinde çalıştığı yerin gölle yakın olduğunu anlattığında ‘Göle girme sadece çoraplarını çıkarıp ayaklarını sok’ dediğini ifade eden Eryıldırım, ‘İçimizde ihmal olduğu yönünde bir şüphe yok değil. Orada cankurtaran olduğunu da olmadığını da söyleyenler var. Ama üçüncü bir kişi olduğuna yönelik hiçbir delil yok’ ifadelerini kullandı.

Cenazelerin gelecek hafta Türkiye’ye getirileceğini belirten Eryıldırım, yetkililere süreci hızlandırdıkları için teşekkür etti. 7 Ağustos’ta babası 8 Ağustos’ta Merve yaşamını yitirdi Merve Tokel’in annesi Gülsüm Tokel de 3 çocuğunun en büyüğü olan Merve’nin çok başarılı bir öğrenci olduğunu belirtti.

Eşinin geçen sene 7 Ağustos’ta kanser sonucu vefat ettiğini, Merve’nin de bir yıl bir gün aradan sonra 8 Ağustos’ta yaşamını yitirdiğini belirten Tokel, ‘Acım çok büyük, her şey anlamsız geliyor. Kızım çok çalışkandı, yaşamayı, yazmayı, okumayı çok seven biriydi. Yayınlanan yazıları da vardı’ dedi.

Kızını 2 aydır büyük bir hasretle beklediğini anlatan anne Tokel, ‘Sanki oraya ölmeye gitmiş. ABD’ye gitmek hayaliydi. Kendi çalışıp parasını biriktirip gitti. Çok mutluydu. Erasmus’u kazanmıştı oradan gelip Fransa’ya gidecekti. Endişeleniyorduk yetişemeyecek diye. Hayalinin peşinden gitti’ diye konuştu.(Milliyet)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,102BeğenenlerBeğen
16,012TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,658TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın