77.2 F
Los Angeles
25 Eylül 2023
AnasayfaAlaturka OnlineNetflix'ten Korku Dolu Halüsinatif Bir Paradigma: Tepedeki Ev

Netflix’ten Korku Dolu Halüsinatif Bir Paradigma: Tepedeki Ev

NETFLIX’TEN KORKU DOLU HALÜSİNATİF BİR PARADİGMA: TEPEDEKİ EV

Sinema Yazarı/Film Eleştirmeni Efe TEKSOY, Netflix’te yayınlanan, belleğin uçurumlarında gezinen ‘Tepedeki Ev (The Haunting of Hill House)’ adlı korku-gerilim dizisinin 1.sezon incelemesini Amerika’nın en çok okunan ilk Türkçe internet Gazetesi AlaturkaOnline için kaleme aldı.

 

HÜZNÜN METRUK BİR CEHENNEMİ TEPEDEKİ EV

Korku edebiyatının zirve isimlerinden Shirley Jackson‘ın 1959 tarihli gotik romanı Tepedeki Ev, bir kere daha modernize haliyle dizi olarak karşımızda. Netflix’te yayınlanan Tepedeki Ev (The Haunting of Hill House), son dönemde çıkan en başarılı korku-gerilim yapımları arasında gösteriliyor. Bunun sebebi ise dizinin yaratıcısı ve yönetmeni olan Mike Flanagan‘ın, klişe korku öğelerinden sıyrılıp izleyiciyi yepyeni ve yaratıcı unsurlarla bezeli olağanüstü bir atmosfere dahil etmesinden kaynaklanıyor. Tepedeki Ev, izleyiciye bir perili köşk hikayesinden fazlasını vaat ederek, korku rezevrlerini boşaltacağı bir ürperti Cehennemine davet ediyor. Belleğin uçurumlarında gezinen yapımda, korku-gerilim türü izleyicisinin beklediği delilik, melankoli ve depresif unsurlar fazlasıyla mevcut. Seyirciyi halüsinasyonlarla bezeli bir hikayeye ilave eden yönetmen, dram ağırlıklı bir öykü anlatarak hüzünlü bir metafizik evrenine sokuyor.

TEPEDEKİ EV KONUSU

Hugh Crain, eşi Olivia ve 5 çocuğuyla beraber Tepedeki Ev olarak anılan köşke taşınırlar. Zaman geçtikçe evde paranormal olaylar gerçekleştiğinin farkına varırlar. Yaşanan trajik bir olay Crain ailesini evden taşınmak zorunda bırakır. Aradan geçen 26 yıl sonra artık birer yetişkin olan çocuklar, evin zihinlerinden çıkmadığını ve onları rahat bırakmadığını fark ederler. Crain ailesi tekrardan bir araya gelmek ve bir kez daha Tepedeki Ev ile yüzleşmek zorundadır.

Mike Flanagan‘ın yazıp yönettiği dizinin oyuncuları arasında; Michiel Huisman, Carla Gugino, Timothy Hutton, Elizabeth Reaser, Oliver Jackson-Cohen, Henry Thomas, Kate Siegel, Victoria Pedretti, Lulu Wilson, McKenna Grace, Paxton Singleton, Violet McGraw, Julian Hilliard yer alıyor.

ZİHİN AZAPLARI VE DELİLİK BUHRANI

Dehşet ve korku türünün güçlü örneği The Haunting of Hill House; deliliğin halüsinasyon evrenine ziyarete çıkaran ve zihnin karanlık girdaplarında yolunu kaybettiren bir yapım. Temelinde yaşayan ev mitosunu işleyen dizi, alt metninde ruhun başka bir vücuda geçmesi olarak adlandırılan metampsikoz doktrinini işliyor. Bizleri ruhlarla dolu bir perili ev atmosferiyle karşılayan Netflix dizisi, karakterlerin dram dolu biyografik öyküsünü de kusursuz bir şekilde işliyor. Amerikalı korku yazarı H. P. Lovercraft, tekinsiz öykünün tarihini gotik roman çağına varıncaya dek işlediği Edebiyatta Doğaüstü Korku adlı kitabında, insanlığın en eski ve en güçlü duygusunun korku olduğunu ve en büyük korkunun da bilinmeyenin korkusu olduğunu söyler. Lovercraft’ın bahsettiği bilinmeyene olan korkuyu, yönetmen bizlere psikolojik ve doğaüstü unsurlarla dolu bir altyapıyla güçlendirilmiş biçimde sunuyor. Karakterler üzerinden işlenen delilik temasında; şizofrenliğin hüküm sürdüğü bir atmosfer ve duygusal ilişkilerin söndüğü mekanik ussallığın doğal bir görüntüye büründüğü soluk bir evren görüyoruz. Korku ve halüsinatif dehşetin baskınlığıyla gerçeklik yitimi yaşayan dizideki karakterler, psikoz ve delilik buhranları eşliğinde intihara yöneliyor. Kalıtsal  akıl hastalığı sorunsalının tartışıldığı ve işlendiği dizide, izleyici karakterler arasında kurulan diyalogla bu sorgulamaya dahil oluyor. Fransız filozof ve psikolog Michel Foucault, 18. yüzyıla kadar Batı’da deliliğin arkeolojisini irdelediği Deliliğin Tarihi adlı kitabında; “İnsan düş görmediğinden her zaman emin olamaz, deli olmadığı asla kesin değildir.” der. Tıpkı gerçeklik ve düşün iç içe geçtiği ve  hangisinin gerçek olduğunun açık bir şekilde verilmediği dizide olduğu gibi.

YÜREK BURGUSU

Geniş bir izleyici kitlesine ulaşan Tepedeki Ev, yakın zamanda The Haunting of Bly Manor ismiyle ikinci sezonuna kavuşacak. Yeni sezonun Amerikalı yazar Henry James‘in Yürek Burgusu (The Turn of the Screw) adlı klasik korku romanından uyarlandığı duyuruldu. Korku ve gerilim türünden hoşlanıyorsanız sanrılar diyarına yolculuğa çıkartan Netflix’in Tepedeki Ev dizisini kesinlikle kaçırmayın.

İyi Seyirler Dilerim

EFE TEKSOY

Efe Teksoy
Efe Teksoyhttps://alaturkaonline.com/
Sinema yazarı / Film Eleştirmeni

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,105BeğenenlerBeğen
16,008TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,657TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın