64.6 F
Los Angeles
28 Eylül 2023
AnasayfaHaberlerAmerikaNew York bu kez şekere savaş açtı

New York bu kez şekere savaş açtı

New York Sekere Savas ActiNew York bu kez şekere savaş açtı.New York Belediyesi, şekerli içecek miktarına sınırlama getirmeye hazırlanıyor.

New York bu kez şekere savaş açtı

New York Belediyesi, restoranlarda, sinemalarda, spor müsabakalarında ve seyyar yiyecek satıcılarında satılan şekerli içecek miktarına sınırlama getirmeye hazırlanıyor.

Belediye Başkanı Michael Bloomberg’in uzun zamandır yürüttüğü obeziteyle mücadele girişimlerinin en büyüğü olarak değerlendirilen bu hamleyle, 16 sıvı onstan (yaklaşık yarım litre) büyük kaplarda şekerli içecek satışı yasaklanacak.

Bu yasak kolalı içeceklerden kahveye birçok çeşidi kapsayacak. Ancak diyet içecekler, meyve suları, milkshake benzeri sütlü içecekler ve alkollü içkiler yasağa dahil edilmeyecek.

Bakkal, market gibi yerlerde satılan içecekler için de büyüklük sınırlaması olmayacak.

Yasağın önümüzdeki yıl Mart ayında yürürlüğe girmesi bekleniyor.

İÇECEK ÜRETİCİLERİNDEN TEPKİ VAR

Bloomberg, dün konuyla ilgili bir açıklama yaparak, “Obezite ulusal bir sorun. Ancak ülkenin genelinde kamu sağlığıyla ilgili yetkililer ‘Ah çok korkunç’ deyip ellerini ovuşturuyor. Biz New York’ta ellerimizi ovuşturmuyoruz, bir şeyler yapıyoruz” dedi.

New York City İçecek Üreticileri Birliği ise kararı eleştirdi.

Birliğin sözcüsü Stefan Friedman, “New York City sağlık biriminin içeceklere saldırma takıntısı sınırı aştı. Artık ciddi sağlık yetkililerinin konuya müdahale etmesi ve gerçekten obeziteye çözüm olacak yollar aramasının zamanı geldi. Bu öneriler yetkililerin de işlerini yapmasına engel oluyor” dedi.

New York’ta daha önce de obeziteyle mücadele için tuza savaş açılmıştı. Restoranlarda servis edilen yemeklere koyulan tuzun miktarına sınırlamalar getirilmesi, masalardan tuzlukların kaldırılması gündeme gelmişti.

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,130BeğenenlerBeğen
16,008TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,659TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın