63.1 F
Los Angeles
29 Kasım 2023
AnasayfaHaberlerAmerikaNew York Times muhabiri Şadid'in ölüm nedeni kesinleşti

New York Times muhabiri Şadid’in ölüm nedeni kesinleşti

Libya’dan Irak’a, Ortadoğu’daki gelişmeleri yakından izleyen ve Suriye’nin doğusundaki İdlib kentinde astım atağından öldüğü belirtilen iki Pulitzer ödüllü Shadid’in cenazesinin Adana Adli Tıp Kurumu’ndaki otopsisi tamamlandı.

Şadid’in eşi Nada Bekri, New York Times Türkiye Temsilcisi Şebnem Arsu ile Adana Adli Tıp Kurumuna gelerek, işlemlerle ilgili bilgi alıp, gerekli evrakların tamamlanmasını sağladı. Bu sırada, ABD’nin Adana Konsolosu Daria Darnell de konsolosluk görevlileriyle geldiği Adli Tıp Kurumu’ndaki aileye yardımcı oldu.

Arsu, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, cenazenin yurtdışına taşınacağı için belli belgelerin hazırlanması gerektiğini, daha sonra Lübnan’ın başkenti Beyrut’a götürüleceğini belirtti.

Şadid’in eşinin çok üzgün olduğunu, bekleyişinin devam ettiğin anlatan Arsu, “Ankara-İstanbul gibi yurt içi bir nakliye değil. Uluslararası bir nakliye söz konusu. Gümrük kuralları var. Tabutun bazı hazırlıkları var. Bunlar temin edildiği anda biz de cenazeyi götüreceğiz” dedi.

Bir soru üzerine “cesedin resmi olarak Türkiye’ye getirilmemesinden kaynaklı sıkıntıların halledildiğini” vurgulayan Arsu, Şadid’in ölümüyle ilgili dış etken olup olmadığı sorusunu, “Şadid’in çok ciddi alerji sorununun olduğu eşi tarafından da teyit edildi. Tamamen vücudun gösterdiği tıbbi bir reaksiyon sonucu ölmüş. Dış etken yok” diye cevapladı.

Resmi işlemlerin tamamlanmasından sonra tabutun uzun yolculuğa hazırlanması için özel bir cenaze hizmetleri şirketi çağrıldı. Şirket görevlileri tarafından hazırlanan cenaze, daha sonra İstanbul üzerinden Beyrut’a gönderilmek için Adana Havalimanına götürüldü.

Eşinin cenazesini almak için Adana’ya gelen Nada Bekri, gazetecilerin sorularını cevapsız bıraktı.

Şadid’in 8 Şubat tarihinde İstanbul üzerinden Türkiye’ye giriş yaptığı, daha sonra yasadışı yollarla Hatay’ın Reyhanlı ilçesinden Suriye’ye geçtiği öğrenildi.

Şadid’in ölümü sırasında yanında bulunan ve cenazesini Türkiye’ye getiren foto muhabiri Tyler Hicks’in ise dün akşam saatlerinde kentten ayrıldığı belirtildi.

Öte yandan, New York Times’ın adlı internet sitesinde de Şadid için ayrı bir yer ayrıldı. “Anthony Şadid’i hatırlamak” başlıklı sayfada, Şadid’in Pulitzer Ödülü’nü iki kez kazandığı, Ortadoğu kapsayan meslek hayatı ve analizleriyle saygıdeğer bir kariyere sahip olduğu belirtilerek, iş arkadaşları, dostları ve okuyucularının anıları ve düşünceleri aktarıldı.

TÜRK HÜKÜMETİNE TEŞEKKÜR

Anthony Şadid’in eşi Nada Bakri Şadid, Türkiye Başbakanlık ve Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin kendilerine büyük yardım sağladığını belirtti.

Nada Bakri Şadid, AA muhabirine yaptığı açıklamada, cenazenin bugün İstanbul’a, oradan da yarın defnedilmek üzere Lübnan’a götürüleceğini söyledi.

Lübnan’da hükümet yetkililerinin katılımıyla salı günü bir tören düzenleneceğini bildiren Şadid, yaşanılan süreçte Türk yetkililerden büyük destek gördüklerini vurguladı. Nada Bakri Şadid, “Özellikle Türkiye Başbakanlık ve Dışişleri Bakanlığı yetkililerine gösterdikleri müthiş ilgi ve çaba için teşekkür ediyorum. Onlara şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Bu arada, Şadid’in ölümü sırasında yanında bulunan ve cenazesini Türkiye’ye getiren foto muhabiri Tyler Hick’in de cenaze töreni için Beyrut’a geçeceği, daha sonra yaşadığı Kenya’nın başkenti Nairobi’ye gideceği belirtildi.. (Hürriyet)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,095BeğenenlerBeğen
16,037TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,662TakipçilerTakip Et
33,800AboneAbone Ol

Kaçırmayın