64.3 F
Los Angeles
28 Eylül 2023
AnasayfaHaberlerNew York’ta Aşk-ı Nebî Sergisi

New York’ta Aşk-ı Nebî Sergisi

New York Aski Nebi Sergisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan 21 Eylül Pazar günü ‘Aşk-ı Nebi: Doğumunun 1443.yılında Hz. Peygamber’ sergisinin açılışını New York Türkevi’nde yapacak.

Aşk-ı Nebi: Doğumunun 1443.yılında Hz. Peygamber’ sergisinin açılışı, 21 Eylül Pazar günü Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından New York Türkevi’nde yapılacak.

Nisan ayında Ayasofya ve Topkapı Sarayı’nda gerçekleştirilen ‘Aşk-ı Nebî‘ Sergisi İstanbul’un ardından New York’a taşınıyor.

New York’ta Aşk-ı Nebî Sergisi 

21 Eylül Pazar günü Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından New York Türkevi’nde açılışı yapılacak ‘Aşk-ı Nebi: Doğumunun 1443.yılında Hz. Peygamber’ (The Prophet Muhammad on the 1443th Anniversary of his Birth LOVE FOR THE PROPHET) adlı sergi, Hüseyin Kutlu, Mehmet Özçay, Hasan Çelebi gibi yaşayan önemli hattatlarımızın eserlerinden oluşuyor. Sergiyi İslam Kültür ve Sanat Platformu düzenliyor, Yıldız Holding ve TİKA’nın katkılarıyla uluslararası sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.

‘Hicaz’dan İstanbul’a Hz. Peygamber Sevgisi; Aşk-ı Nebi Sergisi’ geçtiğimiz Nisan ayında Hz. Peygamber’in doğumunun 1443. yılında, 2014 yılı Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında Topkapı Sarayı Enderun Hazine Koğuşu ve Ayasofya’da gerçekleşmişti. Ayasofya’da sergilenen, İslam sanatının eşsiz 41 örneği, ‘Aşk-ı Nebi: Doğumunun 1443.yılında Hz. Peygamber’ (The Prophet Muhammad on the 1443th Anniversary of his Birth LOVE FOR THE PROPHET) Sergisi ile New York’taki Türk Evi’ne taşınıyor.

Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan‘ın teşrifiyle gerçekleşecek açılış törenine Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç ve Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker de katılacak.

Yerli ve Yabancı hattatlar bir arada

Hz. Peygamber zamanından günümüze kadar geçen zamanda çok güzel örnekler bırakan, Kur’an medeniyetinin zirve sanatlarından hat sanatı, bugün yine aynı gayeyle eserler vermeye devam ediyor. Bu minvalde ‘Aşk-ı Nebi: Doğumunun 1443.yılında Hz. Peygamber’ seçkisi ülkemizin önde gelen hat üstatlarının, hocalarının, genç ustaların eserlerini bir arada sunuyor. Yerli ve yabancı hattatların eserlerinin yer aldığı sergide kadın sanatçıların çalışmaları da ilgi çekiyor.

Yaşayan hattatların elinden çıkan sergideki eserler; kûfi, muhakkak, reyhanî, sülüs, nesih, ta’lîk, dîvanî, celî dîvânî gibi farklı yazı çeşitlerinin kullanıldığı hadis-i şerifler, ayetler ve güzel sözlerden oluşuyor.

Eserleri sergilenecek hattatlar arasında Hüseyin Kutlu, Mehmet Özçay, Hasan Çelebi, Ahmed Fares Rızq, Tahsin Kurt, Bijar El-Hac Kerim, Bijar Arbilly, Ömer Faruk Özoğul, B. Hilal Çizmecioğlu, Adem Sakal, Mustafa Parıldar, Mehmet Memiş, Ferhad Kurlu, Ali Toy, Ali Rıza Özcan, Berrak Özdoğan, Mahfuz Zunnun El-Ubeydi, Abdurrahman Depeler, Fuat Başar, Yılmaz Turan, Seyid Ahmet Depeler, Ahmet Sakal, Ziyad Al-Muhandis, Turan Sevgili, Muhammed Yaman, Fatih Özkafa, Muhammed D. Cellül, Fuat Başer, Cavide Pala, Arda Çakmak, Savaş Çevik, Eyüp Kuşçu, Ammar Maliki gibi isimler alıyor.

Sergilenecek eserler; Albaraka Koleksiyonu, Galeri Bir İmza Koleksiyonu, Türkiye Diyanet Vakfı Koleksiyonu, Özel Koleksiyon, Fennan Koleksiyonu, Meşk Koleksiyonu ve Sufiyane Koleksiyonları arasından seçildi.

New York’ta açılacak sergi, İslam Kültür ve Sanat Platformu’nun 2015 yılında ‘Bir Medeniyetin İzinde SAKLI HAZİNE’ adlı 300 parçalık dünyanın en büyük İslam Hazineleri Sergisi’nin öncüsü niteliğinde. Bu büyük sergi önce İstanbul’da Tophane-i Amire’de, ardından New York’ta açılacak. 2016 yılında da dünyanın pek çok ülkesinde sanatseverlerle buluşacak.

‘Aşk-ı Nebi: Doğumunun 1443.yılında Hz. Peygamber’ Sergisi 22 Ekim’e kadar New York Türk Evi’nde ziyaret edilebilecek.

New York Aşk-ı Nebî Sergisi detaları

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,137BeğenenlerBeğen
16,007TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,659TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın