64 F
Los Angeles
21 Eylül 2023
AnasayfaAlaturka OnlineNew York'ta Seçim

New York’ta Seçim

New York Secim Cumhurbaskanligi Secimi

Yurtdışında yaşayan Türkiye vatandaşları olarak ilk kez seçimlerde oy kullandık.

87.569 vatandaşın kayıtlı olduğu Amerika’da vatandaşlarımızın 10.448 vatandaşımız oy kullandı. Katılımın %11.93 olarak gerçekleştiği seçimler katılım açısından birazcık hayal kırıklığı yarattı.

Seçimler süreçince New York’ta görevli olarak seçimi takip etme fırsatımız oldu. New York konsolosluğumuz seçimin adeda merkez üssü idi. Çünkü tüm Amerikada seçmen sayısının %35’i New York’da oy kullanacaktı. Başta Sayın Konsolosumuz Levent Bilgen olmak üzere tüm personel yoğun ve organize bir çalışma ile seçime hazırlandıklarını çok net müşahade ettik.

Klasik Türkiye’li olarak uzaklardan oy vermek için New York’a gelen vatandaşlarımızın epey bir kısmı nüfus cüzdanını evde unuttu. Ama konsolosluk hafta sonu da dahil Konsolosluğu çalıştırarak vatandaşın demokratik hakkını yerine getirmek için hizmetlerine devam etti.

Parti temsilcileride çok organize olmuş şekilde hazırlanmışlardı. Yasaya göre Ak parti,CHP ve MHP seçimlere sandık üyesi ve sandık gözlemcisi atıyorlardı. Bu 3 siyasi partide ilk seçim olmasına rağmen çok olgun ve demokrat bir şekilde süreci götürdüler. Bu açıdan Ak parti temsilcisi Sayın Murat BERK bey’i,CHP partisi New York temsilcisi Sayın Çetin bey’i, MHP Amerika sorumlusu Sayın Adil YİĞİTER’i ayrıca tebrik etmek gerek. Ayrıca bir küçük parantez de yemek organizasyonu konusunda Sayın Necati ÖZER bey’i de ayrıca tebrik etmek gerek..

Tüm bu başarılı organizasyonu maalesef gölgeleyen Yüksek Seçim Kurulunun katı ve sert duruşu oldu. Özellikle randevu sistemi vatandaşın Anayasal hakkının önüne adeda duvar ördü. Bir çok vatandaş randevu sisteminden habersiz olduğundan veya randevu almayı başaramadığından maalesef seçimelere katılım beklenenin çok altında oldu.

Katılım az olunca bol bol Sayın Başkonsolos ve konsolosluk personeli ile sohbet etme fırsatımız oldu. Sayın Başkonsolos Ağustos ayı sonuna doğru Abu Dabi’ye Büyükelçi olarak atandı. 3 yılın kısa analizini rica ettik kendisinden. Bir anlatınca gerçekten çok dolu bir 3 yıl geçirdiğine şahit olduk. İlk gezici konsolosluk hizmetlerini Sayın Levent bey başlatmış. Florida’ya North Carolina, South Jersey, Boston gibi uzak diyarlara konsolosluğu taşıyarak vatandaşlara hizmeti götürmüşler. Toplumun herkesimine ulaşmaya çalışmışlar.Tabiki ilk kez yurt dışında seçim sürecinide yine Levent bey dönemine gelmiş. Sayın Başkonsolos 4 gün boyunca sürecin başından sonuna kadar takipçisi oldu. Randevu sistemine takılan vatandaşlar ile bizzat görüşerek sistemi anlattı. Konsolosluk personeli çok pozitif yaklaşım gösterdi vatandaşa.Vatandaşın oy vermek için binaya giriş ve çıkış süresi maksimum 5 dakika oldu. Çok güleryüzlü ve saygılı bir konsolos personelimiz olduğuna şahit oldum şahsen.

Gezici konsolosluk görevlerinde herhangi bir ödenek almadıklarını,sadece vatandaşa hizmet için bunu yaptıklarını öğrenince son Levittown bölgesinde vatandaş tartışmasından dolayı maalesef mahçup oldum. Sanırım toplum olarak Konsolos personelimizi daha iyi anlamamız lazım.

Velhasıl Yüksek Seçim Kurulunun totaliter zihniyeti haricinde çok başarılı ve güzel bir seçim yaşadık.

İnşaallah seçilen aday ülkemize,milletimize ve İslam alemine hayırlara vesile olur…

Mahmut Özdamar / Pennsylvanian 

mahmut@alaturkaonline.com

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,102BeğenenlerBeğen
16,012TakipçilerTakip Et
3,553TakipçilerTakip Et
7,658TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın