70.9 F
Los Angeles
3 Haziran 2023
AnasayfaHaberlerNew York'ta Sincan Uygur Özerk Bölgesi protestosu

New York’ta Sincan Uygur Özerk Bölgesi protestosu

New York Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki olayların 4. yılıSincan Uygur Özerk Bölgesi‘ndeki olaylar nedeniyle Çin’i protesto eden bir grup, Çin’in New York‘taki BM Daimi Temsilciliği önüne siyah çelenk bıraktı.

Young Turks Derneği öncülüğünde toplanan grup, Uygur Türklerine özgürlük isteyerek, bütün dünyanın dikkatini bu bölgede yaşayan insanların sorunlarına çekmek istediklerini belirtti.

Grup adına konuşan Young Turks Başkanı Tulga Tekman, 4 sene önce Urumçi‘de 3 binden fazla kişinin Türk ve Müslüman oldukları için katledildiklerini belirterek, Türkiye’nin Çin’e yaptırım uygulamasını istediklerini söyledi.

Uygur Türklerinin asimilasyona uğradıklarını ve nüfuslarının azaltıldığını kaydeden Tekman, “Bizler insanların sadece dinlemesine ve sessiz kalmasına isyan ediyoruz. Bu insanlar orada tek çocuk yapabiliyorlar. Camide ibadetlerini yapamıyorlar” dedi.

Young Turks Başkan Yardımcısı Cenk Çoktosun da protestoya katılımın az olması nedeniyle New York’taki Türk toplumuna sitem ederek, az kişi de olsalar Çin’in Uygur Türklerine yaptığı zulmü protesto etmeye devam edeceklerini ifade etti.

Doğu Türkistan doğumlu Nigar Taşkent de burada yaptığı açıklamada, Uygur Türklerinin sayısının azaldığını, Çin‘in camileri kapattığını, oruç tutmayı yasakladığını kaydederek, Çin’in Müslüman Türk nüfusunu asimile ettiğini savundu.

Nigar Taşkent, Türkiye’nin bölgede yaşanan sorunlar için daha fazla inisiyatif almasını da istedi. (AA – New York)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,550BeğenenlerBeğen
16,126TakipçilerTakip Et
3,522TakipçilerTakip Et
7,679TakipçilerTakip Et
32,300AboneAbone Ol

Kaçırmayın