77.2 F
Los Angeles
25 Eylül 2023
AnasayfaHaberlerGündemNorveç'in 100 yıldır kapalı duran paketi bugün açılıyor

Norveç’in 100 yıldır kapalı duran paketi bugün açılıyor

Norveç bugün 100 yıllık bir heyecan yaşıyor. Dönemin Sel Belediye Başkanı Johan Nygaard’ın 1912 yılında mühürleyip kapattığı paket bugün açılıyor.

İskandinav basınında yer alan haberlere göre, Nygaard, 1912 yılında hazırladığı paketi “2012’de açılacak” diye etiketleyip kaldırdı. Paketi bir süre kendisi saklayan Nygaard, daha 1920’li yıllarda bu görevi belediye konseyine devretti.

Paket şu an Gudbrandsdal Müzesi’nde tutuluyor. Müze görevlisi Kjell Voldheim, “İçinde ne olduğuna dair en ufak bir fikrimiz bile yok. Açılış anı çok heyecan verici olacak. Pakette ne olabileceğine dair birçok hayal kurduk” dedi.

Voldheim, pakette tarihi belgeler ya da Titanic gemisindeki Mavi Yıldız elmasının olabileceğini belirtirken, ekonomik açıdan sıkıntıda olan Sel şehri belediye konseyinin pakette petrol hisseleri olmasını umut ettiği belirtiliyor.

40 santimetre uzunluğunda, 28 santimetre genişliğinde ve dokuz santimetre derinliğindeki paketin üzerindeki mühür hiçbir zaman kırılmadı. İki dünya savaşı atlatan paket, 1950’lerde ve 1980’lerde yapılan temizlik operasyonlarında az daha çöpe atılıyordu.

Paket bugün TSİ 19.00’da Sel’in yerel başkenti Otta’da düzenlenen törenle açılacak.. (Hürriyet)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,105BeğenenlerBeğen
16,008TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,657TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın