73 F
Los Angeles
3 Haziran 2023
AnasayfaHaberlerAmerikaObama Başkanlık seçimlerini kazandı

Obama Başkanlık seçimlerini kazandı

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama, 2012 seçimlerinde Cumhuriyetçilerin çok şey beklediği Mitt Romney’i geride bıraktı, ve 4 yıl daha Amerika Birleşik Devletleri başkanlığı yapmaya hak kazandı. 

Mitt Romney ekibiyle birlikte Boston’dan izlediği amansız yarısı izlemeyi, daha önceki seçimlerin anahtar eyaletleti Ohio’u kaybettiğine emin olmadan bırakmak istemedi. Herkes nefeslerini tutmuş Ohio Eyaleti’nden gelecek sonuçları beklerken Obama’yı sonuca, Virginia, Nevada, İowa ve Colorado gibi hiç beklenmedik, sürpriz eyaletler taşıdı.

Amerika Birleşik Devletleri’nin ilk siyahi başkanı Obama, 4 sene önce George Bush’lu 8 senenin ardından başkan seçildiğinde, Amerika 1930’lu yıllardan beri en kötü ekonomik darboğazını yaşıyordu. 4 sene sonunda küçük de olsa ekonomideki yükselişi sağlamayı başaran Obama ve ekibi, %7.9’luk işsizlik oranını aşağı çekme konusunda başarısız oldu. 

Obama, kararsız elayetlerden Ohio, Wisconsin, İowa, Pennsylvania ve New Hampshire gibi eyaletlerde kıl payı öne çıkarken, Romney sadece Kuzey Carolina Eyaleti’nde üstünlük sağladı. Amerika’nın genelindeki oy dağılımında ise, iki aday arasındaki oy oranları Obama, %49.5, ve Romney %49.0 ile birbirine çok yakın bir görüntü sergiledi.

Obama’nın yarısı önde bitirdiği kesinleştikten dakikalar sonra kürsüye konuşmaya çıkan Romney “Yarış bitti, fakat ilkelerimiz sürüyor” dedi. Obama’ya önündeki 4 sene için şans dileyen Romney, daha sonra ailesi, ve başkan yardımcısı adayı Paul Ryan ile birlikte kendisini destekleyen kalabalığa teşekkür edip seçim sonuçlarını izlediği salondan ayrıldı. 

Obama ise konuşmasına, Romney’e teşekkür ederek başladı. Romney ile sonuçları aldıktan kısa bir süre sonra telefonda konuştuklarını söyleyen Obama, ilerki tarihlerde Romney ile bir araya geleceklerini, ve Amerika için en iyisini yapmaya çalışacaklarını söyledi. Konuşmasına, Amerikan ekonomisinin iyiye gittiğine dikkati çekerek başlayan Obama, ilk işlerinin her yıl 1 trilyon dolar düzeyinde bütçe açığını ve 16 trilyon doları bulan iç borcu kapatmak olduğunu söyledi. Kadın, erkek, eşcinsel, beyaz, siyah,… ayrımı yapmadan işlerine devam edeceklerini ve başarıya ulaşacaklarına yürekten inandığını söyleyen Obama, ilerleyen dakikalarda kendisine katılan ailesi ve başkan yardımcısı Joe Biden ile Chicago’da kendisini selamlayan kalabalığa ve kendisini destekleyenlere teşekkür ederek konuşmasını bitirip kürsüden ayrıldı.

Obama’nın önde bitirdiği eyaletler, İllinois, Oregon, California, Hawaii, Washington, Minnesota, New Mexico, Maine, New York, Delaware, Connecticut, Maryland, Massachusetts, New Jersey, Rhode Island, Vermont ve Columbia. 

Romney’nin önde bitirdiği eyaletler, Utah, Montana, Arizona, Missouri, İdaho, Texas, Louisiana, Kansas, North Dakota, South Dakota, Nebraska, Wyoming, Alabama, Mississippi, Oklahoma, Tennessee, Arkansas, West Virginia, South Carolina, Georgia, Indiana ve Kentucky.

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,550BeğenenlerBeğen
16,126TakipçilerTakip Et
3,522TakipçilerTakip Et
7,679TakipçilerTakip Et
32,300AboneAbone Ol

Kaçırmayın