64.1 F
Los Angeles
28 Eylül 2023
AnasayfaHaberlerAmerikaObama: 'Eşcinseller İki Ay Sonra ABD Ordusunda Hizmet Verebilecek'

Obama: ‘Eşcinseller İki Ay Sonra ABD Ordusunda Hizmet Verebilecek’

Başkan Barack Obama, eşcinsel erkek ve kadınların orduya alınmasına yönelik yasağın iki ay sonra, yani 20 Eylül’de yürürlükten kalkacağını bildirdi.

Obama dün yaptığı açıklamada, Amerika’nın “ulusal savunma gücünü kısıtlayan, adil ve eşitlikçi ilkelerini ihlal eden ayrımcı yasaya” son vermek için gerekli hazırlıkların tamamlandığı yolunda Kongre’yi bilgilendirdiğini bildirdi.

Amerika’da eşcinseller “Sorma, Söyleme” olarak da bilinen yasa uyarınca cinsel tercihlerini açıklamadıkları sürece askere alınabiliyor. Başkan Obama geçen Aralık ayında bu politikayı hükümsüz kılan yasaya imza atmıştı. Ancak yasağın tamamen kalkması için Amerika’nın askeri gücüne zarar gelmeyeceği yönünde Savunma Bakanı ve komutanların tasdiki gerekiyordu.

Eşcinsellerin orduda sorunsuz hizmet görebilmesi için Mart ayından bu yana Amerikan ordusundaki iki milyon askere eğitim verildi. Savunma Bakan Yardımcısı Clifford Stanley, ordu içindeki eşcinsellerin taciz edilmesi ya da ayrımcılığa uğramasına “sıfır hoşgörü” gösterileceğini söyledi. Amerikalı komutanlar da geçiş sürecinde sorun yaşanmayacağını bildirdi.

“Sorma, Söyleme” yasası 1993’te yürürlüğe girdiğinden bu yana cinsel tercihleri yüzünden Amerikan ordusundan 14 bin asker ihraç edildi.

VOA

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,137BeğenenlerBeğen
16,007TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,659TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın