65 F
Los Angeles
30 Eylül 2023
AnasayfaHaberlerAmerikaObama, İsrail'in yüreğine su serpti

Obama, İsrail’in yüreğine su serpti

“İsrail’in askeri üstünlüğünü korumak için ne gerekiyorsa yapacağız, çünkü İsrail tüm tehditlere karşı kendini tek başına koruyabilmelidir” diyen Obama, konuşmasını Mavi Marmara benzetmesiyle sürdürdü:

“Dört yıl önce sizin önünüze geldiğimde İsrail’in güvenliği kutsaldır demiştim. Bu inanç, başkan olarak benim kararlarıma yön verdi. Gerçek şu ki, benim yönetimimin İsrail’in güvenliğine bağlılığı benzersizdir. İsrail, Mavi Marmara olayından sonra izole edildiğinde onları destekledik.”

“BOŞ TEHDİTLER SAVURMA ZAMANI DEĞİL”

ABD Başkanı Obama, İran’a yapılan yaptırımların etkili olması için de zaman tanınması gerektiği uyarısını tekrarladı.

“Savaş konusunda gereğinden fazla konuşulduğunu”, bununsa sadece Tahran yönetimine yardım ettiğini ve petrol fiyatlarının tırmanmasına yol açtığını ifade eden Obama, İsrail yönetimine, uygulanan yaptırımların İran’ı tecrit etmesine fırsat vermesi için çağrıda bulundu.

Obama, “Dünyanın barış ve güvenliği için şimdi boş tehditler savurma zamanı değil. Şimdi artırdığımız baskının nüfuz etmesine fırsat verme ve geniş katılımlı uluslararası birliği ayakta tutma zamanıdır” dedi.

“ALÇAK SESLE KONUŞ AMA ELİNE BÜYÜK DEĞNEK AL”

Konuşmasında eski ABD başkanlarından Theodore Roosevelt’in “Alçak sesle konuş ama eline büyük değnek al” sözünü hatırlatan Obama, İran’ı, ABD’nin azminiimtihan etmemesi konusunda uyardı.

ABD Başkanı’ndan sonra konuşan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise Obama’nın, İran’ın nükleer faaliyetlerini durdurmak için “tüm seçeneklerin masada olduğu” yönündeki açıklamasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

İran konusu, bugün gerçekleştirilecek olan Obama-Netanyahu görüşmesinde de ana gündem maddesi olacak.

Aralarının çok da iyi olmadığı rivayet edilen iki liderin Türkiye saatiyle 17.45 sularında, Beyaz Saray’da bir araya gelmesi bekleniyor.

Obama geçen Cuma yaptığı bir açıklamada, İsrail Başbakanı ile ilişkilerini, “Çok samimi, direkt ve dürüstçe” sözleriyle nitelemişti. . (Hürriyet)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,153BeğenenlerBeğen
16,005TakipçilerTakip Et
3,553TakipçilerTakip Et
7,658TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın