64.7 F
Los Angeles
28 Mayıs 2023
AnasayfaHaberlerAmerikaObama "Kur'an yakmak bağnazlık"

Obama “Kur’an yakmak bağnazlık”

ABD Başkanı Barack Obama, Kur’an yakan Florida’daki kilise mensuplarına sert çıktı. Obama, Kur’an yakılmasını protestolarındaki ölümleri ise, “acımasızlık” diye niteledi.

Amerika’nın Florida Eyaleti’nde 20 Mart’ta bir kilise tarafın yakılan Kur’an-ı Kerim olayına Afganistan’da artan tepkiler üzerine Başkan Obama bir açıklama yaptı. Başkan açıklamasında protestolardaki can kaybı için, ”acımasızlık” ifadesini kullanırken, Kur’an yakanlara da yüklendi. Obama, ”Kutsal kitapların her birine ki; Kur’an da dahil saygısızlıkta bulunanlar ancak bağnazdır” dedi.

Obama açıklamasında, Afganistan’da yaşanılan olayları da kınadı. Obama, birilerinin insanları tahrik ederek masumların ölümüne neden olmasını, ”acımasızlık” ve ”insanlık dışı eylem” diye tanımladı.

“Kur’an yakmak ABD askerlerinin hayatlarını riske ediyor”

Afganistan’daki koalisyon güçlerinin komutanı olan General David Petraeus, 11 Eylül’ü ‘Uluslararası Kur’an Yakma’ günü ilan etmeye kalkışan Terry Jones’un bu eylemi gerçekleştirmemesi yolunda ikaz etmişti. İkazını yenileyen Petraeus, bu tür düşüncesiz hareketlerin Afganistan’da görev yapan Amerikan askerlerinin hayatını daha fazla riske ettiğini söyledi. ABD Savunma Bakanı Robert Gates de aynı yönde bir açıklama yapmış, rahip Jones’u eylemlerinden vazgeçmeye çağırmıştı.

Jones ve Sapp’ın kışkırtıcı eylemlerine karşı Detroit’teki Methodist Kilisesi rahibi Ed Rowe, ”Yaptıkları her şey aslında İncil’in özüne ters ve ona karşı bir şiddet” diye tepki gösterdi. Kur’an yakılmasını eleştiren Rowe, Hristiyanlığın başka inançlara karşı saygılı olmayı emrettiğini kaydetti.

BM: “Saldırılar bizi etkilemez”

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından yapılan açıklamada, cuma günü Afganistan’ın Mezar-ı Şerif’ kentindeki BM ofisine yönelik yapılan saldırıda 7 görevlisinin öldürülmesini kınadı. BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai arayarak, olayla ilgili suçluların yakalanarak adalete teslim edilmesini istedi.

Rahip Jones ise, Afganistan’daki protestolara yönelik yaptığı açıklamada, ”İşte biz ne diyorsak, olaylar da bunu kanıtlıyor.” şeklinde konuştu.

Bu arada Mezar-ı Şerif kentinde dün meydana gelen protestolarda ölü sayısı 10, yaralı sayısı ise 83’e yükseldi.

Yine Taliban taraftarı olduğu iddia edilen iki canlı bombanın da Kabil’in dışında bulunan NATO üssüne girmeye çalıştıkları sırada öldürüldükleri duyuruldu. Olay sonunda 3 NATO askerinin de yaralandığı bilgisi verildi.

Gösteriler bitmiyor!

Afganistan’ın güneyinde, ABD’nin Florida eyaletinde Kur’an-ı Kerim’in yakılmasını protesto etmek için düzenlenen gösteride bir kişinin öldüğü bildirildi.

Yerel yetkililer, gösterilerde 16 kişinin yaralandığını da kaydetti.

Doğudaki Celalabad’ın İl yönetimi sözcüsü Ahmed Ziya Abdülzeyi de yaklaşık 2000 kişinin gösteri yaptığını, gösterinin barışçı ve kontrol altında olduğunu belirtmişti.

AA

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,520BeğenenlerBeğen
16,151TakipçilerTakip Et
3,520TakipçilerTakip Et
7,681TakipçilerTakip Et
31,500AboneAbone Ol

Kaçırmayın