67.9 F
Los Angeles
28 Eylül 2023
AnasayfaHaberlerAmerikaObama: NBA'deki ırkçılık ile ilgili gereken yapılacak

Obama: NBA’deki ırkçılık ile ilgili gereken yapılacak

Donald Sterling Obama

ABD Başkanı Barack Obama, Los Angeles Clippers takımının sahibi Donald Sterling’e ait olduğu iddia edilen ses kaydı hakkında “Gereken yapılacak” dedi.

Amerikan Ulusal Basketbol Ligi (NBA) Başkanı Adam Silver, Los Angeles Clippers takımının sahibi Donald Sterling’e ait olduğu iddia edilen ses kaydı hakkında “Ses kaydıyla ilgili soruşturma başlatıldı. Kayıtta geçen ifadeler ‘rahatsız edici ve saldırgan’ ancak şu an için elimizde bundan ötesi yok” dedi.

NBA Başkanı Silver, ligin internet sitesinde yer alan açıklamasında, magazin haberleri sitesi TMZ’de yayımlanan ve Türk basketbolcu Hidayet Türkoğlu’nun da forma giydiği Los Angeles Clippers’ın sahibi Sterling’e ait olduğu iddia edilen ses kaydındaki ırkçı ifadelerine ilişkin, “Ses kaydıyla ilgili soruşturma başlatıldı. Kayıtta geçen ifadeler ‘rahatsız edici ve saldırgan’ ancak şu an için elimizde bundan ötesi yok. Donald Sterling’e herhangi bir cezai işlem uygulanıp uygulanmayacağını söylemek için henüz erken ama soruşturmayı fevkalade çabuk biçimde sonuçlandırmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

NBA Oyuncular Birliği (NBPA) Başkanı olan Clippers’ın all-star oyun kurucusu Chris Paul, NBPA’nın internet sitesinden yayımlanan açıklamasında, ortaya çıkan ses kaydının çok ciddi bir mesele olduğunu belirtse de oyuncular olarak takımları ve taraftarlarına borçlu olduklarını hatırlatarak, play-off’lar ve final yolundaki konsantrasyonlarını korumaları gerektiğini kaydetti.

NBA’in yıldız oyuncularından Miami Heatli LeBron James ise kayıtta geçen sözlerin “çok saygısız ve dehşet verici” olduğunu dile getirerek, “Donald Sterling’in NBA’de yeri yok. Haber gerçekse lig için kabul edilemez bir durum. Beyaz, siyah ya da İspanik fark etmez, hangi ırk için yapılırsa yapılsın bu kabul edilemez. Ne olacağını bilmiyorum ama NBA Başkanı olay karşısında bir duruş sergilemek zorunda” değerlendirmesini yaptı.

Chris Paul’in aklından neler geçtiğini yalnızca hayal edebildiğini söyleyen James, “Bir basketbolcu bu tarz şeyler söylemiş olsa kim bilir başına neler gelirdi? Başkan Silver ve NBA yönetiminin, işler kontrolden çıkmadan hızlıca bir şeyler yapması gerekiyor” diye konuştu.

– “NBA için kara bir leke”

Ses kaydında adı geçen NBA’in unutulmaz oyuncularından Magic Johnson da sosyal paylaşım sitesi Twitter’daki “@MagicJohnson” isimli hesabına şunları yazdı:

“Clippers takımının sahibi Donald Sterling’in Afrika kökenli Amerikalılara ilişkin yorumları NBA için kara bir lekedir. Sterling, takımın sahibi olduğu sürece asla bir Clippers maçına gitmeyeceğim.Afrika kökenli Amerikalılar hakkında böylesine şeyler hisseden bir adamla çalışmak zorunda olan dostlarım Doc Rivers (Clippers Başantrenörü) ve Chris Paul için üzülüyorum.”

Sterling ile Meksika kökenli kız arkadaşı arasında geçtiği öne sürülen görüşmede, Sterling’in sosyal paylaşım sitesi Instagram’a Magic Johnson ile çekilmiş fotoğrafını koyan kız arkadaşına kızdığı, ısrarla kız arkadaşından siyahilerle olan ilişkilerini ortaya dökmemesini ve gizli tutmasını istediği iddia edilmişti.

Clippers kulübü ise kaydın gerçeği yansıtmadığını vurgulayarak, Sterling’in ne düşünce yapısı ne de yaşayışının kasetteki tavırla bağdaştırılamayacağını, kendisine atfedilen haksız ithamlara rağmen Sterling’in olay nedeniyle incinen herkesten özür dilediğini bildirmişti.

Obama’dan tepki

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Barack Obama da Los Angeles Clippers takımının sahibi Donald Sterling’e ait olduğu iddia edilen ses kaydındaki ırkçı hakarete karşı sessiz kalmadı. Başkan Barack Obama, ses kaydı ile ilgili olarak “Gereken yapılacak” dedi. (MansetTV)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,130BeğenenlerBeğen
16,008TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,659TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın