74.2 F
Los Angeles
22 Eylül 2023
AnasayfaHaberlerAmerikaObama yönetimi para tuzağı kolejlere dur diyor

Obama yönetimi para tuzağı kolejlere dur diyor

Başkan Obama yönetimi gün geçtikçe pahalı gelen ve sayısı artan kâr amaçlı kolejlerle mücadele planını Perşembe günü ortaya çıkardı.

Buna göre mezunları borca batmış olan ve değersiz diplomalar veren kolejler federal yardım alamayacak.

Plana göre kar amacıyla çalışan kolejler, 2 yıllık meslek programlarının iş sahibi olunmasını sağlayacak şekilde dizayn edildiğini göstermek zorunda kalacaklar.

Eğer okullar 4 yıl içerisinde 3 kez hükümetin koyduğu minimum kriterlere uyum sağlayamazsa, milyarlarca dolarlık yardımdan mahrum kalacaklar.

Düzenleme aynı zamanda kamuya ait kolejlere, özel ve kar amacı gütmeyen eğitim programlarına da uygulanacak.

Senato ve Temsilciler Meclisi eğitim komiteleri uzun süredir kar amaçlı kolejlerin oluşturduğu israfı araştırıyor. Kar amaçlı kolejler toplam öğrencilerin %12’sine sahipler. Bu kolejlerde diğerlerine nazaran öğrenciler %40 daha fazla borç altına giriyorlar ve yıllık olarak 9 milyar dolara yakın federal yardım alıyorlar.

Eğitim Bakanı Anne Duncan Çarşamba günü yaptığı açıklamada “Milyonlarca düşük gelirli öğrenci ağır borçlar altına girerek kabul edildikleri kar amaçlı kolejlerde başarısız oluyorlar ve iş sahibi olamıyorlar. Geride federal bütçeye ve vergi verenlere yük oluşturan bir fatura kalıyor” diyerek problemin ana kaynağını vurguladı.

Plana göre bir eğitim programının federal yardım almaya hak kazanabilmesi için 3 standarttan birini tutturması gerekecek.

1- Eski öğrencilerin en az %35’i borçlarını geri ödeyecek.

2- Ödenmesi gereken yıllık borç ödemesi mezun öğrencinin bütün masrafları çıkartıldıktan sonra kala gelirinin %30’unu geçmeyecek.

3- Ödenmesi gereken yıllık borç ödemesi, total kazancın %12’sini geçemeyecek.

USASABAH

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,103BeğenenlerBeğen
16,011TakipçilerTakip Et
3,553TakipçilerTakip Et
7,657TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın