64.7 F
Los Angeles
28 Mayıs 2023
AnasayfaHaberlerAmerikaObama'dan Polise Uyarı

Obama’dan Polise Uyarı

Ferguson Olaylari

Obama Ferguson olaylarında görev yapan polisleri uyardı. ” Polis aşırı güç kullanmamalı, gazetecileri tutuklamamalı”

ABD’nin Missouri eyaletindeki Ferguson kasabasında silahsız siyah bir gencin polis tarafından vurularak öldürülmesiyle başlayan sokak protestolarında artık eyalet polisinin devrede olacağı açıklandı.

Dört gecedir devam eden protestolarda polis ve göstericiler çatışmış, Ferguson polisi göstericilere biber gazı ve plastik mermiyle müdahale etmişti.

Çok sayıda kişinin gözaltına alındığı olaylarda polisin tutumunu eleştiren göstericiler ‘orantısız güç’ kullanıldığını belirterek “Polis asker değildir” pankartları açmıştı.

Missouri Valisi Jay Nixon, Michael Brown isimli gencin öldürülmesinin ardından başlayan protestolarda artık eyalet polisinin devrede olacağını ifade edip, “Halkın güvenini geri kazanacağız” dedi.

Obama’dan polise çağrı
ABD Başkanı Barack Obama, protestolar sırasında ortaya çıkan görüntüler için, “Polis aşırı güç kullanmamalı” demişti.

Halkın güvenliğinin tesis edilmesinin birincil öncelik olduğunu belirten Obama, “Orantısız gücün mazereti olamaz” şeklinde konuşmuştu.

“Amerika Birleşik Devletleri’nde polis gazetecileri hırpalayıp tutuklamamalı. Onlar sadece görevlerini yapmaya çalışıyor.”

Barack Obama – ABD Başkanı

Polisin halkla diyalog kurmasını da isteyen Obama, “Bu tür bir olay yaşandığında polis soruşturmanın nasıl ilerlediği konusunda açık olmalı ve halkı bilgilendirmeli. Bu onların bir sorumluluğu” demişti.
Michael Brown nasıl öldürüldü?

Cumartesi günü polisin açtığı ateş sonucu hayatını kaybeden 18 yaşındaki Michael Brown’un neden öldürüldüğüne dair ise çelişkili açıklamalar geldi.

Görgü tanıkları gencin polislerin önünde teslim olurcasına ellerini havaya kaldırdığını, ancak buna karşın polisin silahını ateşlediğini belirtti.

Ferguson emniyeti ise yaptığı açıklamada öldürülen genç ve polis arasında bir arbede yaşandığını ve söz konusu polisin yüzünden yaralandığı için hastanede tedavi gördüğünü açıkladı.

Ferguson polisi polis memurunun ismini soruşturma devam ettiği için gizli tuttuğunu belirtti.

Nüfusun üçte ikisinin siyahı olduğu Ferguson kasabasında, daha çok beyaz polis memurlarından oluşan emniyet teşkilatına karşı öfke son olayla birlikte arttı. Cumartesi günü yaşanan olaydan bu yana her gece sokakta göstericilerle  polis çatışıyor.

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,520BeğenenlerBeğen
16,151TakipçilerTakip Et
3,520TakipçilerTakip Et
7,681TakipçilerTakip Et
31,500AboneAbone Ol

Kaçırmayın