65 F
Los Angeles
29 Eylül 2023
AnasayfaHaberlerAmerikaObama’nın Büyükelçisi Moskova’yı karıştırdı

Obama’nın Büyükelçisi Moskova’yı karıştırdı

ABD’nin Moskova Büyükelçiliği’ne atanan “Turuncu devrim” uzmanı Michael McFaul’ün, görevine başlar başlamaz Putin muhalifleriyle görüşmesi tepki çekti. Bir siyasi uzman, “Büyükelçi’nin ‘Rusya’da Tamamlanmayan Devrim’ diye kitabı var. Bu devrimi tamamlamak için mi geldi” diye sordu.

2009 yılında ABD-Rusya ilişkilerinde başlayan “reset döneminin” mimarı, ABD Başkanı Barack Obama’nın eski Rusya danışmanı Michael McFaul’ün, Moskova’daki büyükelçilik görevi olaylı başladı.

48 yaşındaki Büyükelçi McFaul’ün Kremlin Sarayı’na daha güven mektubunu sunmadan, görevinin ilk 48 saatinde Rusya Başbakanı Vladimir Putin’e karşı onbinleri sokağa döken muhaliflerle özel görüşmeler yapması Moskova’nın tepkisini çekti. 16 Ocak’ta ülkeye gelen büyükelçi, seçimden ikinci çıkan Komünist Partisi ve Adaletli Rusya Partisi’nden temsilcileriyle görüşmüştü.

Dün Duma’da kürsüye çıkan iktidardaki “Birlik Rusya” Partisi’ne yakınlığı ile bilinen Liberal Demokrat Parti lideri Vladimir Jirinovski, ABD elçisiyle görüşmeye giden milletvekillerini vatan haini ilan ederek soruşturma açılmasını istedi. Jirinovski, “Başkanlık seçimlerine hazırlanan Rusya’da muhalefet partilerinden milletvekilleri yabancı ve üstelik bize karşı savaşa hazırlanan bir ülkenin büyükelçiliğinde ne işi var. Bu kişileri vatan haini ilan etmek gerek. Rusya Parlamentosu’nun etik komitesi bu milletvekillerinin davranışlarını değerlendirsin” dedi.Büyükelçinin “Rusya’da Tamamlanmayan Devrim” isimli kitabı olduğunu hatırlatan Mihail Leontev isimli siyasi analist de “Büyükelçi McFaul, Rusya’ya özel bir amaç için mi çalışmaya geldi? Bu da devrimi tamamlamak mı’’ diye sordu.

Diplomasi kariyeri yok

Moskova’ya geldiği günden beri Rusya muhalefetinden altı temsilciyle özel görüşmeler yapan büyükelçinin aslında diplomat kariyeri yok, Stanford Üniversitesi’nde siyaset bilimi profesörü idi. Son 30 yılda diplomasi kariyeri olmadan atanan ikinci kişi. Büyükelçi Rusya konusunda ise uzman, Putin’le ilgili sayısız makale kaleme aldı. Rusya-Avrasya baş danışmanı olarak Obama’nın Rusya politikasını şekillendirdi.. (Hürriyet)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,153BeğenenlerBeğen
16,005TakipçilerTakip Et
3,553TakipçilerTakip Et
7,658TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın