65 F
Los Angeles
10 Haziran 2023
AnasayfaHaberlerAmerikaObama’nın dev zaferi

Obama’nın dev zaferi

ABD Başkanı Barack Obama’nın getirmek istediği en önemli yenilik sayılan sağlık reformu Yüksek Mahkeme’den onay aldı. Artık ABD’de herkes sağlık sigortası yaptırmak zorunda olacak. Cumhuriyetçilerin “sosyalist reform” dediği paketin onaylanması, seçimler öncesi “Obama’nın zaferi” diye yorumlandı.

Bundan üç buçuk yıl önce başkanlık koltuğuna oturan Barack Obama, vaatlerinden en önemlisi sayılan sağlık reformunu kılpayı kurtararak kasım ayındaki seçim öncesi çok önemli bir zafer elde etti. Beyaz Saray’ın, tüm ABD vatandaşlarına sağlık sigortası yaptırma zorunluluğu getiren ve 2010 yılında Kongre’den geçen yasa reform tasarısı, Cumhuriyetçiler tarafından Yüksek Mahkeme’ye götürülmüştü.

Vergi sayılır

Muhalefetin “sosyalist reform” diye suçlayıp anayasaya aykırı olduğunu öne sürdüğü sağlık pakedini hukukî değerlendirmeye tâbi tutan Anayasa Mahkemesi, kritik kararı dün verdi. Mahkeme, herkese sağlık sigortası yapma zorunluluğu getirilmesinde yargı yönünden bir sakınca görmediği gibi, buna uymayanlara ceza getirilmesini de anayasaya aykırı bulmadığını açıkladı. Mahkeme Başkanı John Roberts, karara ilişkin olarak yaptığı yazılı açıklamada, sigorta primi ödeme yükümlülüğünü yerine getirmeyenlere ceza verilmesi formülünün “bir vergi olarak kabul edilmesi gerektiği”ne dikkat çekti. Yargıç, bu tür vergilendirmelerin de anayasaya aykırı olmadığını belirtti.

Bush’un adamı kurtardı

Obama’nın tekrar seçilip seçilmemesinde rol oynaması beklenen bu kritik karar, beşe dört kabul oyuyla onaylandı. Üstelik bu kritik oy da, mahkemeyi yöneten ve bu göreve Cumhuriyetçi eski başkan George W.Bush tarafından getirilen John Roberts’a ait. Kararın açıklanmasından sonra sağlık şirketlerinin borsa değerleri tırmanışa geçti.

Yüksek Mahkeme’nin sağlık reformunu onaylamasının ardından, ABD’de sigortası bulunmayan yaklaşık 50 milyon kişi en geç 2014 yılından itibaren sigortalanacak. Ayrıca sigorta şirketleri, hiçbir potansiyel müşterisini, “Siz zaten hastasınız” diyerek geri çeviremeyecek.

Sayılarla sağlık reformu

-Ülke nüfusu: Yaklaşık 310 milyon

-Sigortası olmayan kişi sayısı: yaklaşık 50 milyon (%16.3)

-Obama Yönetimi’ne göre sigortasızlar yılda 43 milyar dolarlık sağlık masrafı yaratıyor.

-Yıllık sağlık masrafı 2.6 trilyon doları buluyor. Ekonominin yüzde 17.9’una tekabül ediyor. 10 yıl içinde sağlık harcamalarının 4.8 trilyona ulaşması bekleniyor.

-Amerikalıların üçte biri obez, 1980’de oran yüzde 15’ti.

-Nüfusun yüzde 10.3’ü diyabet hastası.. (Hürriyet)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,524BeğenenlerBeğen
16,115TakipçilerTakip Et
3,522TakipçilerTakip Et
7,676TakipçilerTakip Et
32,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın