60.6 F
Los Angeles
5 Aralık 2023
AnasayfaHaberlerAmerikaObama’nın partisinden Türkiye’ye büyük çelme

Obama’nın partisinden Türkiye’ye büyük çelme

ABD Temsilciler Meclisi’nin Demokrat Partili üyeleri, Türkiye’nin uzun süredir çıkması için lobi yaptığı, Kızılderili bölgelerinde Türkiye’ye yatırım imtiyazı sağlayan tasarıyı Kongre’den geçirtmedi. Türkiye, tasarının geçmesi için ABD’den birçok Kızılderili şefini de Türkiye’ye davet ederek destek aramıştı.

ABD Kongresi, önceki gece Türk yatırımcıların ABD’deki Kızılderili bölgelerinde yatırım yapmasını kolaylaştıran bir yasa tasarısını Demokratların karşı çıkması sonucu reddetti. Normalde daha az tartışmalı tasarılar için uygulanan ve Temsilciler Meclisi prosedürünün hızlandırılmasını sağlayan “askıya alma kuralı”nın uygulandığı 2362 sayılı tasarının reddi, Kongre çevrelerinde de şaşkınlık yarattı.

Geçen sene Cumhuriyetçi Oklahoma Milletvekili Tom Cole tarafından kaleme alınan tasarı, 12 milletvekilinin desteğini almıştı. Cumhuriyetçilerin kontrolündeki Temsilciler Meclisi Yönetimi de geçtiğimiz Nisan tasarının oylama takvimine alındığını duyurmuştu.

Kızılderililerin ABD genelinde vergi ve bürokratik işlemler açısından imtiyazlar dahilinde yaşadıkları bölgelerde yeni iş alanları yaratılması için düşünülen tasarı, Türk girişimcilere Kızılderili alanlarında yapacakları yatırımlarda bazı kolaylıklar sağlanmasını öngörüyordu. İşsizliğin çok yüksek olduğu Kızılderili bölgelerine hareketlilik sağlayacağı düşünülen tasarının da bu nedenle kolay kabul edileceği düşünülüyordu.

Ancak yasa dün gece TSİ 23.00’de görüşülmeye başlandığında beklenenin tam tersi yaşandı. Ve Demokrat Partililer art arda söz alarak yasaya muhalefetlerini dile getirdiler. Türkiye’ye yönelik çoğu zaman en keskin eleştirileri dile getiren New York Milletvekili Carolyn Maloney, konuşmasında Türkiye’nin İsrail ile yaşadığı krize atıf yaparak, “Bizim birçok müttefikimize hem negatif hem de agresif davranışlar sergileyen bir ülke olarak, Türkiye’ye bu tasarıyla Kızılderili bölgelerinde yatırım imtiyazları verilmemeli” dedi.

3’TE 2 ÇOĞUNLUK SAĞLANAMADI

Yasa üzerindeki tartışmaların ardından bu sabaha karşı TSİ 02.00’de oylamaya geçildi. Tasarıya 222’ye 160 oyla destek çıktı. Ancak tasarı için askıya alma kuralı uygulandığından 3’te 2 çoğunluk gerekiyordu ve bu yüzden tasarı reddedilmiş oldu. Tasarıya ret oyu verenlerin 118’inin ise Demokrat Partili olduğu belirtildi.

ABD’de yaşayan Türk kökenliler, Kasım ayında yapılacak Kongre seçimlerinde çoğunlukla Cumhuriyetçileri destekliyorlar. Örgütlü olarak yapılan bağışların yüzde 71’i Cumhuriyetçi Parti ve onun adaylarına gidiyor . (Hürriyet)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,103BeğenenlerBeğen
16,164TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,662TakipçilerTakip Et
33,900AboneAbone Ol

Kaçırmayın