67.2 F
Los Angeles
1 Ekim 2023
AnasayfaSağlıkOBEZİTEObezite için yeni ölçek

Obezite için yeni ölçek

Obezite icin yeni olcek
Amerikalı bilim adamları, Obezite için yeni ölçek geliştirdiler.

Amerikalı bilim adamları, bir insanın şişmanlık derecesini o kişi tartıya bile çıkmadan belirleyen yeni bir ölçek geliştirdiler.

Bilim adamları, Vücut Yağlılık Endeksi (VYE) adını verdikleri yeni ölçeğin, boy ile kalça ölçümlerine dayandığını ve ağırlıkla boy ölçümünden elde edilen Vücut Kütle Endeksi’ne (VKE) daha esnek bir alternatif oluşturduğunu belirttiler.

Güney Kaliforniya Üniversitesi’nden Richard Bergman ve ekibi, “Obesity” dergisinde yayınlanan araştırmalarında, VKE’nin 200 senedir doktorlar ve araştırmacılarca vücut yağlılığını ölçmede kullanıldığını ancak bu yöntemin kusursuz olmadığını yazdı.

Bu yöntemde, aynı VKE’de olan kadın ve erkeklerin farklı seviyelerde yağa sahip olabildikleri, ayrıca VKE ölçeklerinin farklı etnik gruplar için genelleştirilemeyeceği belirtildi.

Yeni ölçeğin ise Meksika kökenli Amerikalılar baz alınarak geliştirildiği, daha sonra Afrika kökenli Amerikalılar üzerinde denendiğinde de testlerin aynı sonucu verdiği kaydedildi.

Araştırmacılar, boy ile kalça çevresinin karmaşık bir orana dayanan yeni yöntemin, beyazlar ve diğer etnik gruplar üzerinde de denenmesinin yararlı olacağını belirttiler.

Araştırma ekibi, iyice doğrulanmasından sonra bu ölçeğin yağlılığın saptanmasında kullanışlı bir yöntem olacağını öne sürdü.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,181BeğenenlerBeğen
16,003TakipçilerTakip Et
3,554TakipçilerTakip Et
7,660TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın