64 F
Los Angeles
21 Eylül 2023
AnasayfaHaberlerAmerikaÖlü sayısı 300'ü aştı

Ölü sayısı 300’ü aştı

ABD’nin güney ve doğu kesimlerini etkisi altına alan fırtınalı hava ölü sayısını 310’a yükseltti.

1 milyon kişinin elektriksiz kaldığı 7 eyalette mahalleler kelimenin tam manasıyla yok oldu. En fazla ölüm haberi felaketin merkez üssü Alabama’dan 210 can kaybıyla geldi.

Felaketin 1950 yılından bu yana görülen en büyük ikinci tornado afeti olduğu bildiriliyor.

Alabama Valisi Robert Bentley konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Burada yaşayan insanların hayatı alt üst oldu. Ben de bölgeyi yukarıdan gezerken duygusal olarak etkilendim” dedi.

Tennessee’de 34, Mississippi’de 33, Georgia’da 14, Arkansas’ta 12, Virginia’da 5, Missouri’de 1 ve Kentucky’de 1 kişi hayatını kaybetti.

Louisiana, Georgia ve Mississippi’de acil durum ilan edilirken, Mississippi nehrinin taşacağı ve 2008 yılında yaşanan sel felaketinden daha büyük zararlar vereceği uyarısı yapıldı.

Beyaz Saray, Alabama Valisi Robert Bentley’nin federal yardım talebini kabul ettiklerini açıkladı. Vali Bentley 2 bin Ulusal Muhafızın bölgede görev yaptığını gerekirse bu rakamın arttırılacağını açıkladı. Eyalette 1.700’den fazla Amerikalı yaralandı.

Alabama’da en fazla zarar gören şehirlerden biri 83 bin kişinin yaşadığı üniversite kenti Tuscaloosa oldu. Şehirde acil yönetim merkezi yıkıldı ve Alabama Üniversitesi’nin Bryant-Denny Stadyumu büyük zarar gördü.

Görgü tanıkları tornadoların hava tahmin uyduları ve radarlarının beklediği gibi uyarı yapıldıktan 24 dakika sonra bölgeye ulaştığını bildiriyor. Ulusal Hava Hizmetleri Fırtına Tahmin Merkezi meteorolog Greg Carbin, “Bunlar çok yoğun fırtına bulutları, dışarıda bulunan hiç kimsenin böyle bir şey tahmin ettiğini zannetmiyorum. Bu tür fırtınalarla doğrudan temasa geçtiğinizde güçlendirilmiş bir oda, fırtına sığınağı ya da yer altına gitmelisiniz” dedi.

Bir diğer meteorolog Harold Brooks, normal bir tornadonun 160 kilometre hızında hareket ettiğini ve yerle temasının birkaç kilometreyle sınırlı olduğunu söylüyor. Fakat son 2 gündür gözlenen hortumların hızı 320 kilometreye ulaşırken, yerlere teması da onlarca kilometreyi buldu.

Şu ana kadar toplamda 164 tornadonun rapor edildiği bildirildi. Uzmanlar bazı tornadoların birkaç kez ihbar edildiğini bu yüzden gerçek rakam için beklemek gerektiğini söylüyor.

Uzmanlar havada oluşan onlarca tornadonun “ölümcül üçlü” olarak andıkları soğuk hava sıcaklığı, nem ve yatay hava hareketleri nedeniyle gerçekleştiğini belirtiyor.

Başkan Obama bölgeye gidiyor

ABD Başkanı Barack Obama, yarın kasırga felaketinin vurduğu Alabama eyaletini ziyaret edecek. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Obama’nın bölgedeki gelişmelerle ilgili brifing aldığı belirtildi. Kasırga felaketinde en az 200 kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor.

ABD Başkanı Barack Obama’nın ayrıca Florida’ya da geçerek Endeavour uzay mekiğinin fırlatılışını izleyeceği açıklandı.

USASABAH

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,102BeğenenlerBeğen
16,012TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,658TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın