69.5 F
Los Angeles
28 Kasım 2023
AnasayfaA-MansetOne Piece - Netflix - Efe Teksoy Yazdı

One Piece – Netflix – Efe Teksoy Yazdı

ÇIĞIR AÇAN MANGA VE ANİME SERİSİ; ONE-PIECE, ŞİMDİ CANLI-AKSİYON  

Sinema Yazarı/Film Eleştirmeni Efe TEKSOY; aksiyon, macera ve fanstastik türündeki “ONE PIECE” adlı diziyi, Amerika’nın en çok okunan Los Angeles merkezli ilk Türkçe internet Gazetesi @alaturkaonline için yazdı.

KORSAN MACERASI

Netflix’in, Matt Owens ve Steven Maeda tarafından yaratılan dizisi One Piece, Japon sanatçı Eiichiro Oda’nın aynı adlı popüler mangasının live action uyarlaması olarak platformda gösterime girdi. Hayranları tarafından uzun süredir heyecanla beklenen dizi için yapım şirketi, bölüm başına 18 milyon dolar gibi azımsanmayacak bir bütçe ayırarak son dönemdeki en büyük prodüksiyonlardan birisine imza attı. 31 Ağustos’taki prömiyerinden sonraki ilk haftasında rekor kıran dizi, 84 ülkede Netflix’in 1 numaralı dizisi haline gelerek, Stranger Things ve Wednesday’in rekorunu geçti. İnce mizahlı pop-kültür zevki ve kült filmlerden beslenen manga versiyonu gibi, Netflix uyarlaması da Yunan ve İskandinav mitolojilerine göndermeler yaparak hayranlarına derin ve çok boyutlu bir fantastik dünyanın kapılarını aralatıyor. Genç korsan Monkey D. Luffy, ünlü hasır şapkası, bir araya getirdiği ilginç ve çılgın mürettebatıyla birlikte büyük bir hazineyi bulmak için destansı bir yolculuğa çıkıyor. Netflix’in One Piece yapımı, korsan macerası türünü bambaşka bir seviyeye taşıyan Karayip Korsanları serisinin, fantastik-çocuk versiyonu bir hikaye anlatıyor. Oyuncu kadrosunda; Iñaki Godoy, Emily Rudd, Mackenyu, Vincent Regan, Morgan Davies, Aidan Scott, Armand Aucamp, Jacob Romero, Jeff Ward ve Taz Skylar yer alıyor.

DEFİNE AVI

Hikaye başlangıçta izleyiciye, Robert Louis Stevenson‘ın Define Adası ve Robert Michael Ballantyne’in Mercan Adası gibi çocuk edebiyatının önde gelen macera eserlerinde olduğu gibi bir Define Avı atmosferi sunuyor. Ancak sonrasında macera ilerledikçe, dizi türleri arasında geçiş yaparak farklı boyutlara evriliyor. Örneğin korsan palyaço Buggy karakterinin sirk sekansı, adeta Oscar Méténier tarafından 1897’de Paris’te kurulan Grand Guignol tiyatrosunun, vahşi ve ürkütücü natüralist korku gösterilerini ve melodramatik performanslarını andıran bir yapı sunuyor.

KORSANLAR ÇAĞI VE DEĞERLİ HAZİNE

Dizinin sihirli macerayı başlatan ve aksiyonu yönlendiren anlatıcısı usta aktör Ian McShane, derin ve karizmatik sesiyle adeta bu büyüleyici fantastik macerayı bambaşka bir evrene taşıyor. Dizinin açılış sekansında izleyiciye Korsanlar Çağı’nı başlatan Grand Line ve onun efsanevi hazinesinin, hikayenin içerisinde büyük bir önem taşıdığını söyleyerek maceranın açılışını yapıyor. Gizlendiği yerde bulan kişiye Korsanlar Kralı unvanına ulaştıracak olan bu değerli hazinenin, aslına baktığımızda Britanya mitolojisindeki Cennet Erinci ve ölümsüzlük kavramlarına dayandığı görülüyor.

Yeryüzünün insanoğluna bir altın çağ ve bir cennet mutluluğu yaşatacağı ütopik inancını güçlendiriyor. Ayrıca alışagelen korsanlardan farklı bir korsan profili çizen Monkey D. Luffy ve tayfası, genç izleyici kitlesine; özgürlük, cesaret ve ahlak gibi kavramlarla yol gösteriyor ve doğru yola yönlendirmeyi amaçlıyor.

 

İyi Seyirler Dilerim

EFE TEKSOY

 

 

Efe Teksoy
Efe Teksoyhttps://alaturkaonline.com/
Sinema yazarı / Film Eleştirmeni

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,085BeğenenlerBeğen
16,035TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,662TakipçilerTakip Et
33,800AboneAbone Ol

Kaçırmayın