64.9 F
Los Angeles
27 Eylül 2023
AnasayfaKonsolosluk İşlemleriReşit Olmayan Çocukların Çifte Vatandaşlıklarının Tescili

Reşit Olmayan Çocukların Çifte Vatandaşlıklarının Tescili

Reşit Olmayan Çocukların Çifte Vatandaşlıklarının Tescili için Şahsen başvuru gereklidir.

Reşit Olmayan Çocukların Çifte Vatandaşlıklarının Tescili

Şahsen başvuru gereklidir.

Açıklamalar

  • Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun 1. maddesine göre, yurtiçinde veya yurtdışında Türk anneden doğan veya Türk babadan olan tüm çocuklar Türk vatandaşlığını kazanmaktadırlar.
  • Ayrıca, bazı ülkelerin (ABD, İngiltere, Kanada, bazı koşullarla Almanya gibi) vatandaşlık kanunları da, yabancı anne ve babalardan ilgili ülkenin topraklarında dünyaya gelen çocuklara doğumla birlikte o ülkenin vatandaşlığını vermektedir.
  • Çocuğunuz aynı zamanda doğduğu ülkenin vatandaşlığını kazandıysa, bu durumu kanıtlayan belgeleri de göndermek suretiyle, bu hususun doğum tescili işlemiyle birlikte Büyükelçiliğe / Başkonsolosluğa bildirilmesi gerekmektedir.
  • Bu bildirimi alan Büyükelçilik / Başkonsolosluk, konuyu Türkiye’deki nüfus müdürlüğüne iletmekte ve çocuğunuzun aynı zamanda yabancı bir ülkenin vatandaşı olduğuna ilişkin bilgiyi nüfus kütüklerine işletmektedir.
  • Eğer çocuğunuzun doğum tescil işlemini daha önceden yaptırdıysanız, yalnızca çocuğunuzun yabancı ülke vatandaşlığının tesciline ilişkin dilekçeyi ve yabancı ülke vatandaşlığını kanıtlayan belgeyi ve gerekmesi halinde tercümelerini Büyükelçiliğe / Başkonsolosluğa göndermeniz yeterli olacaktır.
  • Henüz çocuğunuzun doğum tescil işlemini yaptırmadıysanız, bu konuda bilgi almak için lütfen Konsolosluk İşlemleri “Doğum” Alanında bulunan “DOĞUM TESCİLİ” ve “EVLİLİK DIŞI DOĞAN ÇOCUĞUN DOĞUM TESCİLİ” işlem başlıklarını okuyunuz.

Başvuru İçin Gerekli Belgeler

  • Reşit olmayan Çocuğun Çifte vatandaşlık Tescili Dilekçesi
  • Anne ve babanın nüfus cüzdanlarının fotokopileri.
  • Çocuğunuzun doğumla topraklarında doğduğu ülkenin vatandaşlığını kazandığını ispatlayan belgenin (çocuk kimlik kartı, kimlik kartı, pasaport, vatandaşlık belgesi, doğum belgesi gibi) aslı ve 2 adet fotokopisi. Sunacağınız belgede başta ana ve baba adları olmak üzere çocuğunuzun kimlik bilgilerinin tam olmasına dikkat ediniz. Şayet yabancı ülke kimlik belgesinde bu bilgiler yoksa beraberinizde doğum belgesini de götürmeyi unutmayınız.
  • Eğer görev bölgesinde yaşadığınız temsilciliğimiz yabancı dildeki belgelerin tercümesini yapamıyorsa, ilgili temsilciliğimiz tarafından yetkisi tanınan bir yeminli tercümana yaptıracağınız çocuğunuzun topraklarında doğduğu ülkenin vatandaşlığını kazandığını ispatlayan belgenin 2 adet tercümesi

İşlem Masrafları
Harç Bedeli

6,00 $ – Doğumla yabancı ülke vatandaşlığını kanıtlayan belgenin tercüme harcı (eğer belgenin tercümesini yeminli tercümana yaptırmadıysanız)

20,00 $ – Yeminli tercümana yaptırılan tercümenin onay harcı (eğer tercüme işlemini yeminli terümana yaptırdıysanız)

Değerli Kağıt Bedeli
8,00 $ – Noterlik kağıdı bedeli (eğer yabancı dildeki belgenin tercümesini yeminli tercümana yaptırmadıysanız)
Posta Masrafı
10,00 $ – Normal Posta

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

1 YORUM

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,120BeğenenlerBeğen
16,007TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,657TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın