68.2 F
Los Angeles
26 Eylül 2023
AnasayfaHaberlerRoman haklarına inanmayanı Kibariye’ye havale ediyorum

Roman haklarına inanmayanı Kibariye’ye havale ediyorum

AB Bakanı Egemen Bağış, İtalya’da yaptığı açıklamalarında Türkiye’nin AB üyeliğinin, birliğe bu yıl verilen Nobel Barış Ödülü’nden daha kıymetli olacağını söyledi. ziyareti kapsamında ünlü ressam, heykeltıraş ve mucit Leonardo da Vinci’nin heykelinin önünde fotoğraf da çektiren Bağış bir konuşmada yaptığı, “Geçen gün kamyon sürdüm, Leonardo da Vinci” esprisiyle daha önce çok konuşulmuştu.

BAĞIŞ’IN O MEŞHUR ESPRİSİ
Bakan Bağış, geçtiğimiz yıl katıldığı, “Mesleki Eğitimde Yeni Fırsatlar: Leonardo Da Vinci Programı” tanıtım toplantısında, “Geçen gün kamyon sürdüm, Leonardo da Vinci” şeklinde bir espri yapmış ve sosyal medyada gündem olmuştu.

ESPRİSİ TWITTER’I SALLADIBu yılki ilerleme raporunun geçmiş yıllara göre daha sert olmasını Kıbrıs Rum Kesimi’nin dönem başkanlığına bağlayan Bağış, dün İtalya yolunda kendisine eşlik eden gazetecilere uçakta özetle şu açıklamaları yaptı:

EN BÜYÜK ÖDÜL TÜRKİYE

“AB kıtada bir barış projesi. Buna rağmen hala kıtada bile kara delikler, kara dağlar var. Ancak Türkiye AB’ye üye olduktan sonra kıtasal barış projesi, küresel barış projesi olacaktır. Türkiye’nin AB üyeliği Nobel’den daha büyük bir ödül olacaktır.

RUM KESİMİ ETKİSİ

Raporun Türkiye’ye yönelik bu şekilde sert ifadeler içermesi ve Türkiye’nin hiç hak etmediği şekilde hoşgörüsüzlük kültürüyle suçlanmasında Kıbrıs Rum Kesimi dönem başkanlığının etkisi var. Ama buna rağmen AB Türkiye’nin 33 fasıldan 32’sinde kendi kendine ilerleme kaydettiğini söyleyerek bir anlamda itirafta bulunuyor.

BALIK AYHAN’A HAVALE

Romanlar konusunda AB önce kendi üyelerine baksın. Sarkozy döneminde hem de Fransız vatandaşı Romanlara yapılan ayrımcılık ve sürgünler, Bulgaristan, Romanya ve Macaristan’ın kendi Roman vatandaşlarına uyguladığı ayrımcı politikalar ortada. Biz geçmiş yıllara göre pek çok iyileştirme yaptık. İnanmayanları Balık Ayhan’a, Kibariye’ye havale ediyorum.

KUZU RAPORU ATINCA HABER OLUYOR

Ben Türkiye’de her şey mükemmeldir demiyorum. Ama bugünün Türkiye’si dünden daha iyi, yarının Türkiye’si bugünden çok daha iyi olacaktır. Bundan kimse şüphe duymasın. Yasama, yürütme halk iadesiyle değiştirilip düzeltiliyor ama halk iradesiyle yargıyı değiştiremiyorsunuz. Bu zamanla oluyor. Bizim AB raporuna gösterdiğimiz ciddiyeti keşke Türkiye’de medya da gösterse. AB raporu, Burhan Kuzu çöpe atınca haber oluyor. Neden? Çünkü AB Türk halkı nezdinde kredibilitesini kaybetti de ondan.

5 NEDEN

Türk halkı şu 5 nedenden dolayı AB’ye tepkili: 1- Haksız ve hukuksuz vize uygulaması, 2- Terörle mücadelede yeterli destek verilmemesi, 3- Kıbrıs’ın Türkiye’nin önüne engel olarak çıkarılması, 4- Müzakere sürecinde fasılların yarıdan fazlasının siyasi nedenlerle bloke edilmesi, 5- AB aile fotoğrafında Cumhurbaşkanı veya Başbakan’ın, Romanya ve Bulgaristan’ın üyeliğinden sonra yer almamaları.

AZINLIK ELEŞTİRİSİNE YANIT

Azınlıklar konusunda hangi hükümet döneminde bizim dönemimizde yapılanlar yapıldı. Farklı inanç grupları vakıflarına milyonlarca dolar tutarında mülkleri iade edildi. Rum ve Ermeni Patrikleri ile Türkiye Hahambaşını’nın bu konuda söylediklerini herkes biliyor. O nedenle AB’nin iddiaları hiç inandırıcı değil.”. (Hürriyet)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,116BeğenenlerBeğen
16,007TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,657TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın