64.1 F
Los Angeles
5 Haziran 2023
AnasayfaHaberlerAmerikaRomney kazandı ama yarış henüz bitmedi

Romney kazandı ama yarış henüz bitmedi

ABD’de Cumhuriyetçiler, 10 eyalette toplam 419 delege için yapılan ve süper salı adı verilen önseçim turunda yine yenişemedi.

Parti, eski first leydi Barbara Bush’un ifadesiyle tarihin en sert kampanya dönemini yaşarken, adaylardan birinin bir an evvel öne çıkması bekleniyor. Ancak iş tam tersine uzuyor ve parti tabanının favori aday eski Massachusetts Valisi Mitt Romney’ye gösterdiği güvensizliğe dönüşüyor. Romney’nin karşısındaki isim olarak ise eski Pensilvanya Senatörü, aşırı dinci Rick Santorum sivriliyor. Seçilmek için 1144 delegeye ulaşılması gereken yarışta Romney, Süper Salı’daki sonuçlardan sonra delege sayısını 415’e yükseltti. Arkasından gelenlerden Santorum’un 176, Gingrich’in 105 delegesi var.

KRİTİK OHIO

Gecenin en kritik eyaleti, başkanlık yarışının da en önemli duraklarından olan 66 delegeli Ohio’ydu. Yüzde 38 alan Romney’nin yüzde 37’de kalan Santorum’a karşı sadece birkaç bin oyla kazandığı eyalette sonuç son ana kadar belli değildi. Romney, kendi eyaleti Massachusetts dahil 10 eyaletten altısını aldı. Santorum ise Kuzey Dakota, Tennessee ve Oklahoma’yı kazandı, şimdiye kadar birinci geldiği eyalet sayısını 6’ya çıkardı. Newt Gingrich sadece kendi eyaleti Georgia’da kazanabildi.

Kıyılar Romney’nin orta ABD Santorum’un

Son sonuçlarla, Amerika’nın muhafazakâr orta kesimi yukarıda Kuzey Dakota’dan aşağıya Oklahoma’ya Santorum’un oldu. Kıyıdaki yerler ise Romney’yi seçti. Böylece oluşan tablo, başkanlık yarışında Demokratlar ve Cumhuriyetçilerin ülke genelindeki dağılımını yansıttı. Gözlemciler, muhafazakâr güney eyaletlerinde kazanamayan Romney’ye duyulan güvensizlik ve değişen delege sistemi yüzünden yarışın belki Mayıs’a kadar süreceği görüşünde.. (Hürriyet)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,541BeğenenlerBeğen
16,121TakipçilerTakip Et
3,523TakipçilerTakip Et
7,678TakipçilerTakip Et
32,400AboneAbone Ol

Kaçırmayın