73 F
Los Angeles
3 Haziran 2023
AnasayfaAmerikaTürk Toplumu Yerel HaberlerSeattle SIFF Center'da 2-4 Kasım'da ilk Türk Film Festivali Düzenlendi

Seattle SIFF Center’da 2-4 Kasım’da ilk Türk Film Festivali Düzenlendi

Pacific Center’daki gala yemeğinin ardından AMC theater ‘da açılış filmi olan “Dedemin İnsanları” , sinema salonunu dolduran yaklaşık 250 Türk ve Amerikalı seyirciyle buluştu. Filmin ardından, Asmalı Konak, Issız Adam, Babam ve Oğlum gibi birçok başarılı projeye imza atan yönetmen ve senarist Çağan Irmak, Seattle sinamaseverlerinin sorularını cevapladı. 3 gün süren festivalde bir çok ulusal ve uluslarası ödül kazanan Bir Zamanlar Anadolu’da, Tatil Kitabı, Aşk Tesadüfleri Sever ve Atlı Karınca filmlerinin gösterimleri yapıldı.

Los Angeles Kültür ve Tanıtma Ataşeliği‘nin de destek verdiği etkinlikle ilgili Kültür Tanıtma Ataşesi Şahika Günten Aydın‘la görüşlerini bizimle paylaştı:

Los Angeles, New York, Boston, Chicago ve Miami’nin ardından artık Seattle’da da geleneksel olarak her yıl düzenlenecek bir Türk film Festivalimiz var. Bu yıl festivalin ilki, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Los Angeles Başkonsolosluğu, Turkish Cultural Foundation , THY ve grafik tasarımdan, jenerik bestelemeye kadar bir çok alanda çalışan sayısız gönüllünün desteğiyle gerçekleşti. Türk kültürünü ve coğrafyasını dünyaya tanıtmak açısından çok değerli bir etkinlik olan Seattle Türk Film Festivali’nin, Seattle’ın ve dünyanın en prestijli film organizasyonlarından SIFF‘in (Seattle International Film Festival) ev sahipliğinde gerçekleştirilmiş olmasını da, ayrı bir başarı olarak görüyorum. Yakın bir gelecekte bu ilişkinin olumlu yankılarını göreceğimizi ve Türk filmleriyle Seattle’daki uluslarası film festivallerinde de temsil edileceğimize inanıyorum.

Değerli destekleri için Los Angeles Başkonsolosumuz Sayın Aydın Topçu‘ya; fikir aşamasından festivalin son perdesinin kapanmasına kadar geçen sürede organizasyonu yöneten Seattle Fahri Başkonsolosumuz Ufuk Gökçen ve eşi Feral Gökçen‘e, etkinliğin kurumsal çatısı olan TACAWA‘ya (Turkish American Cultural Association Washington), TACAWA başkanı Şevket Numanoğlu‘na ve ayrıca etkinliğin hayat bulmasını sağlayan tüm gönüllülere Los Angeles Kültür ve Tanıtma Ataşeliği adına teşekkür ediyorum.

AlaturkaOnline.com / Seattle

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,550BeğenenlerBeğen
16,126TakipçilerTakip Et
3,522TakipçilerTakip Et
7,679TakipçilerTakip Et
32,300AboneAbone Ol

Kaçırmayın