70.2 F
Los Angeles
5 Aralık 2023
AnasayfaHaberlerGündemSincar ve Kobani’de 4 terörist etkisiz hale getirildi

Sincar ve Kobani’de 4 terörist etkisiz hale getirildi

Edinilen bilgilere göre, Irak’ın kuzeyindeki Musul kentine bağlı Sincar İlçesini işgal eden terör örgütü PKK’nın buradaki kolu sözde Şengal Direniş Birlikleri (YBŞ) adlı yapılanma içinde silahlı faaliyet yürüten iki terörist MİT’in 13 Kasım günü gerçekleştirdiği anlık istihbarata dayalı nokta operasyonla etkisiz hale getirildi.

İSTİHBARAT BİLGİSİ ÜZERİNE HAREKET GEÇİLDİ

İki teröristin Kandil’den bölgeye gelen kuryelerle toplantı yapacakları bilgisi üzerine Milli İstihbarat Teşkilatı harekete geçti. Yerel saha unsurlarından da alınan teyitli bilgiler üzerine bölgede keşif, dinleme ve gözetleme faaliyetine ağırlık verildi. İki teröristin dikkat çekmemek için yerel sivil Arap kıyafetleriyle bölgede sivil bir araçla hareket ettikleri belirlenince operasyon için düğmeye basıldı.

SİHA VURDU

Sincar’dan an be an takip edilen araç gece saat 23.00 sıralarında Türkiye sınırından 100 kilometre derinlikteki Sincar’a bağlı Sinun nahiyesinde hızını kestiği anda Silahlı İnsansız Hava Aracıyla vuruldu. Yerli akıllı mühimmatla gerçekleştirilen nokta operasyonda iki terörist içinde bulundukları araçta etkisiz hale getirildi.

Patlama sonrası çıkan yangın nedeniyle hurda yığınına dönen araçta öldürülen iki teröristten birinin Şanlıurfa’nın Viranşehir İlçesi nüfusuna kayıtlı olan ve İçişleri Bakanlığı’nın terörden arananlar listesinin 500 bin lira para ödüllü gri kategorisinde aranan Berxwedan Şengali kod adlı Derviş İnan, diğer teröristin ise Irak uyruklu Suud Halil Kasım olduğu tespit edildi.

MİT’in Sincar’daki operasyonunda Devriş İnan (Sağda) ile Suud Halil Kasım (Solda) öldürüldü.

KANDİL’DEN SURİYE’YE GEÇİŞLERİ SAĞLAYAN KURYELER

İki teröristin de uzun zamandan beri IŞİD’le mücadele bahanesiyle işgal edilen Sincar’da sorumlu düzeyde silahlı terörist faaliyetlerde bulundukları, Kandil üzerinden Sincar’a, buradan da Suriye’nin kuzeyindeki YPG saflarına geçişleri sağlayan terörist ve lojistik aktarımında bulunan özel gizli kuryeler oldukları bildirildi.

KOBANİ’DE CEPHANE SORUMLUSU ÖLDÜRÜLDÜ

Suriye’nin kuzeyini işgal eden terör örgütü PKK-YPG’ye yönelik de MİT’in gerçekleştirdiği operasyonda terör örgütünün Kobani’deki cephane sorumlusu öldürüldü.

15 Kasım günü Şanlıurfa’nın Suruç İlçesindeki Mürşitpınar sınır kapısının tam karşısındaki Kobani (Ayn El Arab) bölgesinde Boğaz Köyü yakınlarında içinde üç teröristin olduğu hareket halindeki sivil bir araca Milli İstihbarat Teşkilatı ekiplerince İnsansız Hava Aracıyla nokta hava harekâtı gerçekleştirildi.

Operasyonda terör örgütünün Kobani bölgesindeki cephane sorumlularından Suriye uyruklu Civan Afrin kod adlı Abdo Hasan Hemkero ile Koçer kod adlı Adnan Osman öldürülürken, araçtaki diğer terörist de ağır yaralandı.

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,100BeğenenlerBeğen
16,195TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,662TakipçilerTakip Et
33,900AboneAbone Ol

Kaçırmayın