75 F
Los Angeles
25 Eylül 2023
AnasayfaHaberlerSuriyeli mültecilerin müthiş iddiaları

Suriyeli mültecilerin müthiş iddiaları

Los Angeles Times gazetesi, Türkiye’ye kaçan Suriyelilerin iddialarının da yer aldığı bir makaleyi sayfalarına taşıdı. Mültecilerin bir kısmının geldiğine pişman olduğu belirtilirken, Türkiye’nin binlerce mülteciyi barındırabilmek için “hazır olmadığı” ifade edildi.

Suriye’den Türkiye’ye sığınanların sayısı 20 bini aşınca, Ankara, Birleşmiş Milletler’e (BM) yardım çağrısı yaparken Los Angeles Times, “Türkiye’ye kaçan Suriyeliler, iç karartıcı bir Araf’ta sıkışıp kaldı” başlıklı bir makale yayımladı.

ABD’nin ünlü gazetelerinden L. A. Times’ın haberinde iddia ettiğine göre, Türkiye, binlerce mülteciyi barındırabilmek için “hazır değil”. Binlerce Suriyeli çadırlarda kalıyor. Çadır kampları tıka basa dolu. Bu insanlar, ne ileri gitmeye ne ülkelerine geri dönmeye cesaret edebiliyor. Tam anlamıyla, Araf’ta kaldılar.

MÜLTECİLERİN BAZILARI PİŞMAN

Haberde, mültecileri Türkiye’de bekleyen durum, şu satırlarla anlatılıyor:

“Sınırın diğer tarafında, mülteci akınına hazır olmayan Türkiye’de, mültecilerin bazıları spor tesisleri veya okullarda barındırılıyor. Hükümet, son günlerde sınırı geçen binlerce kişi için yeni kamplar kurmaya çalışıyor.”

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun, BM-Arap Birliği Suriye Temsilcisi Kofi Annan’a açtığı telefonda, mülteci akını böyle devam ederse BM’nin ve uluslararası toplumun desteğine ihtiyaç duyulacağını bildirdiği belirtiliyor.

Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin de dış yardımlara ihtiyaç olduğunu düşündükleri belirtilirken, Türkiye’ye geldiği için pişman olan mültecilerin de bulunduğu bilgisine yer veriliyor.

“RÜŞVET VEREREK ULAŞIM SAĞLADIK”

Bunlara örnek olarak, iki çocuğu ve kocasıyla Türkiye’ye sığınan Um Muhammed’in görüşlerini aktaran gazete, Suriyeli kadının, sınırı geçtikten sonra bu karardan pişman olduğu belirtiliyor.

“Türkiye’ye girer girmez yedi saat yağmur altında bekletildiklerini” ve kocasının “200 dolarlık rüşvet verdikten sonra ulaşım ayarlayabildiğini” iddia eden Muhammed, binden fazla mültecinin bir basket sahasında yatmak zorunda kaldığını ifade ediyor.

Haberde, Türkiye’ye kaçtığında kamplarda yer bulamayan Hacı Ali’nin başına gelenlere de değiniliyor. Hacı Ali’nin, “Bu Türk hükümetinin başarısızlığı değil. Tüm dünyanın başarısızlığıdır. Mülteciler, Birleşmiş Milletler’in sorumluluğu değil midir? Nerede onlar?” diye yakındığı aktarılıyor.. (ANKA)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,105BeğenenlerBeğen
16,008TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,657TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın