65 F
Los Angeles
29 Eylül 2023
AnasayfaHaberlerAmerikaTADF Başkanı Çınar, Fransa'da düzenlenen konferansa konuşmacı olarak katıldı

TADF Başkanı Çınar, Fransa’da düzenlenen konferansa konuşmacı olarak katıldı

TADF Başkanı Çınar, Fransa'da düzenlenen konferansa konuşmacı olarak katıldı

Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu Başkanı Ali Çınar, Avrupa Konseyi’nin merkezinin de bulunduğu Strazburg’da “Uluslarası İnsan Hakları Hareketi” kuruluşunun organize ettiği konferansa konuşmacı olarak katıldı.

Amerika’daki Türk Toplumu’nun, TADF Başkanı Çınar tarafından temsil edildiği konferansın açılış törenine; Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukovych başta olmak üzere birçok devlet başkanın göndermiş olduğu tebrik ve başarı dilek mesajları ile başlandı. Çok sayıda üst düzey bakan ve sivil toplum liderinin katıldığı konferansın teması dünyada artan ırkçılık olurken, ırkçılık ile ilgili sorunlar ve çözümleri 2 günlük bir panelde ele alındı.

Panelde konuşma yapan TADF Başkanı Çınar, TADF’yi kısaca tanıttıktan sonra, insanların birbirini anlaması ve hoşgörülü olması için birlikte çalışmanın önemli olduğunu dile getirdi. Başkan Çınar, etnik grupların ortak sosyal, kültürel ve grassroot çalışmaları ile ırkçılık, din ve etnik kimlik bazlı ayrımcılık gibi sorunları çözmek için daha çok çaba sarfmesi gerektiğini belirtti. Çınar, nefret ve kin ile hiç birşeyin çözülemeyeceğini belirterek, dünya barışını zedeleyen ve masum insanların hayatını alan tüm grup ve devlet politikalarına karşı olduklarını söyledi.

Amerika’da günümüzde Avrupa’daki nitelikte bir ırkçılığın olmadığını belirten Çınar, 11 Eylül’de yaşanan terör saldırısının aynı zamanda bir nefret suçu ve toplumları bölmeye yönelik bir saldırı olduğunu söyledi. Yahudi, Müslüman, Budist, Hristiyan olmak üzere birçok farklı kökenden kişinin bu elim olayda hayatını kaybettiğini hatırlatan Çınar; terörün dini ve kimliği yok dedi. Amerika’da gizli ırkçılığın hala devam ettiğini belirten Çınar, öte yandan birçok sivil toplum kuruluşunun bu konudaki hassasiyeti ve kamuoyu baskısının da takdire değer olduğunu söyledi.

“Ermeniler nefret politikası üretiyor”

TADF Başkanı Çınar, Ermeni terör örgütü ASALA tarafından öldürülen Türk diplomatlarını hatırlatarak, ırkçılıkla yoğrulmuş teröre duyarsız kalan tek taraflı ve art niyetli çevrelerin sözde soykırım yalanları ve nefret dolu politikaları ile de dünya barışına zarar verdiklerini söyledi. 1973 ile 1987 arasında, ASALA’nın 170 saldırı gerçekleştirdiğini ve bunun sonucunda 31 Türk diplomatının şehit olduğunu dile getiren Çınar; 39 sivil vatandaşımızın da hayatını kaybettiği bu nefret saldırılarında, konuşması sırasında bulundukları Fransa’da da Türk diplomatlarının Ermeni teröristler tarafından şehit edilmiş olduklarını belirtti.

Ermeni Diasporası’nın Amerika’da hiçbir şekilde diyalog kurmadan Türkiye’yi karalamaya çalıştığını belirterek, oysa Ermenistan’ın dünya sıralamasında en fakir ülkeler arasında olduğunu hatırlatarak, bu enerjiyi kendi iç sorunlarını çözmede kullanmalarını önerdi.

“Türkiye, dinlerin biraraya geldiği yer”

Türkiye’nin birçok etnik topluluğu ve dini biraraya getirdiğini belirten Çınar, Osmanlı döneminde Musevilere kucak açan ülkelerden birinin de Türkiye olduğunu söyledi. Coca Cola CEO’su Muhtar Kent’in babasının Fransa’da diplomat olduğu dönemde, Musevileri Nazi dönemi baskısından kurtarmak için, onlara Türk pasaportu verildiğini hatırlatarak, toplumların nerden ve nasıl geldiğimizi unutmaması gerektiğini hatırlattı.

Çınar, Türkiye’nin İnsan Hakları konusunda hassas olduğunu belirterek; Birleşmiş Milletler nezdinde de barıştan yana, ayrımcılığa ırkçılığa ve nefrete karşıtı birçok önder adımlar attığını belirtti. Çınar sözlerine, Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu olarak da uluslarası alanda kardeş kuruluşlar ile ortak çalışmalar yapmak istediklerini belirterek devam ederken, her türlü somut ve kalıcı projeyi değerlendirmeye açık olduklarını söyledi.

Toplantıya, Amerika Birleşik Devletleri’nden ADL, JCRC gibi Musevi kuruluşlarının yanı sıra Asyalı-Amerikalı ve Afrikalı-Amerikalı kuruluşları temsil eden sivil toplum liderleri de katıldı.

Başarı ile sonuçlanan konferans sonunda TADF Başkanı Ali Çınar’ın organizasyonun Amerika Komite Üyeliği’ne seçildiği öğrenildi.

Başkan Çınar, Fransa’da bulunduğu süre içerisinde bazı Türk toplumu temsilcileri ve resmi yetkililerle de görüştü.

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,153BeğenenlerBeğen
16,005TakipçilerTakip Et
3,553TakipçilerTakip Et
7,658TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın