68.2 F
Los Angeles
26 Eylül 2023
AnasayfaHaberlerAmerikaTADF Başkanı Çınar, Voice of America'nın konuğu oldu

TADF Başkanı Çınar, Voice of America’nın konuğu oldu

TADF Başkanı Çınar, Voice of America'nın konuğu oldu

Amerika’nın Sesi programına konuk olan TADF Başkanı Ali Çınar ‘Türk-Amerikan ilişkilerine önem verecek bir başkan beklentimiz var’ dedi.

Washington’da yayın yapan haber programı ‘Amerika’nın Sesi’nde Selin Süer Ünlü’nün canlı yayın konuğu olan Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu Başkanı Ali Çınar, Amerika’daki Türk toplumunun yaklaşan başkanlık seçimlerinde adaylardan beklentilerinin ne olduğu sorusuna,
‘Amerika’daki Türkler, ‘Türk-Amerikan ilişkilerine önem veren, Türk toplumu ile yakinen ilgilenen bir başkanı Beyaz Saray’da görmek istiyorlar’ dedi. ‘Amerika’daki Türk toplumu içerisinde yerel eyaletlerde seçilmiş temsilcilerimiz de var’ diyen Çınar, ‘Türk toplumu olarak, Türk-Amerikan ilişkilerine önem veren, Türkiye lehine kararlarda imzasını atabilecek Amerikan Kongre üyeleri ile çalışmalarımız devam edecek’ mesajını verdi.

Amerika’daki etnik Diasporalarin güçlü olmasının maddi olanaklar ve oy verecek nüfusun çokluğu ile doğru orantılı olduğunu söyleyen Çınar, ‘Siyaset alanında Türk Diasporasında hareketlenmeler görmek artık mümkün’ diye belirtti. TADF Başkanı Çınar, geçmiş dönemlerdeki tecrübelere dayanarak, Cumhuriyetçi Parti’nin Türkiye’ye daha yakın bir politika izlediğini ancak Başkan Obama döneminde de Türk-Amerikan ilişkilerinde memnuniyet verici gelişmelerin yaşandığını dile getirdi.

Başkan Çınar, hangi başkan adayı seçilirse seçilsin, Türk-Amerikan ilişkilerinin bozulmayacağını, başta askeri, stratejik ve ticari olmak üzere birçok konuda ortak çalışmalarda daha somut gelişmeler olacağına inandıklarını belirtti.

Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu olarak tüzük gereği destek kampanyaları yapmadıklarını ve politika içine girmediklerini belirten Çınar, ‘Turkish PAC’ler ve bu işe gönül vermiş bir ekip ile çeşitli kampanyalar yapiyoruz’ dedi.

Amerikan Kongre’sinde şu anda 156 Kongre üyesinin Türk Dostluk Grubu üyesini olduğunu belirten Çınar, Amerikan Kongresi’nde etnik gruplar arasında sayı olarak en yüksek Dostluk Grubu unvanına sahip ülkenin Türkiye olduğunu belirtti. Vatan ve Bayrak sevgimizle, milli konular konusundaki hassasiyetimiz son derece önemli diyen Çınar, seçim öncesi yapılan çalışmaların araliksiz devam ettiğini dile getirdi.

‘Amerika’daki Türk toplumu içinden bir vatandaşımızın Amerikan Kongresinde olması en büyük hedeflerimizden biridir’ diyen Çınar, Türk’ün sesini ve Türk’ün gücünü kongrede göstermek için toplumumuzu bilinçlendirici eğitimlerin ve teşviklerin yapılması için uğraştıklarını belirtti.

Çınar’la Amerika’daki Türkler’in siyasetteki rolü, Başkan adaylarından beklentileri ve Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu’nun hedeflerine dair söyleşinin tamamını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,116BeğenenlerBeğen
16,007TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,657TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın