64 F
Los Angeles
21 Eylül 2023
AnasayfaHaberlerAmerikaTADF'den Fransız dergiye sert mesaj

TADF’den Fransız dergiye sert mesaj

TADF'den Fransız dergiye sert mesaj

Fransa’nın etkili haber dergilerinden ‘Le Nouvel Observateur’, geçen ayki sayısında Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü, kanlı katliamlarıyla tanınan diktatörlerle aynı çerçevede göstermesine, Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu sert tepki gösterdi.

Derginin tarihteki diktatörleri anlatan sayısının kapağında Josef Stalin, Adolf Hitler, Muammer Kaddafi, Saddam Hüseyin, Hafız Esad gibi isimlerin yanı sıra, Atatürk’ün de fotoğrafına yer verirken, yazının ana başlığı ise “İktidara gelen büyük ruh hastaları” oldu.

Atatürk ve diğerleri için “Kargaşa yaratma, küçük düşürme ve halklarının umutsuzluğu arasında dolaştılar” denilen yazıda, Atatürk’ün sözde söylediği “Halk şimdilik siyasetle ilgilenmesin” sözü hatırlatıldı.

Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu, Başkan Ali Çınar’ın imzası ile dergi yönetimine ve yazar Jean-Paul Mari’ye İngilizce ve Fransızca sert bir kınama mesajı yolladıklarını açıkladı. Mektupta, Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Ulu Önder Atatürk’ün yabancı güçler tarafından ülkenin parçalanmasını önlediği ve tüm Türk halkının desteğini alarak büyük bir devrime imza attığı belirtildi. Atatürk’ün örnek dünya liderleri arasında olduğu hatırlatılarak, Hitler, Staline gibi cani diktatörler arasında gösterilmeye çalışılmasının, Türk Halkına ve Türkiye’ye hakaret olduğu belirtildi.

Dergi Yönetimi’nin Türk Halkından acilen özür dilemesini ve tekzip yayınlamasını beklediklerini söyleyen Çınar, mektubunda, derginin Fransız halkının liderleri, tarih profesörleri ve medyası ile çeliştiğini gösteren örnekler verdiklerini belirtti.

Atatürk döneminde yaşayan ünlü Fransız Prof. Maurice Beaumont, Ünlü Yazarlar Gerard Tongas, Mercel Sauvage ve Claude Farrère, o dönemde yayın yapan Excelsior Gazetesi, Noell Roger Gazeteleri , Atatürk hakkında yayınladıkları övgü dolu sözleri görmezden geldiklerini belirtilirken, eski Fransız Cumhurbaşkanlarından Albert Lebrun’ün Atatürk hakkında söylediği “Akıllı ve barışçı yöntemlerle gerçekleştirdiği eseri halkların tarihinde izlerini bırakacaktır” sözleri hatırlatıldı.

Ayrıca, 1921 yılında Fransa Başbakanı’nın aşağıda Atatürk hakkında söylediği sözler de TADF Mektubu içinde yer aldı.

“Bizi arkadan vurdu, dağ başındaki haydutlarla, Mustafa Kemallerle anlaştı” diyenlere Fransız Başbakanı’nın mecliste verdiği cevap: “Dağ başındaki haydutlar diye isimlendirdiğiniz kahraman Mustafa Kemal ve O’nun tüm askerleri burada olsalardı, teker teker hepsinin heykellerini dikerdik. Böylesine kahraman bir antlaşma imzalamaktan gurur duyuyorum. Briand, Fransa Başbakanı, 1921

TADF Başkanı Çınar, bu haberin arkasında Ermeni lobisinin olduğunu belirterek, birçok Ermeni gazete ve sitesinde Türkiye aleyhine bu haberin propaganda aracı olarak kullanıldığını açıkladı.

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,102BeğenenlerBeğen
16,012TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,658TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın