62.7 F
Los Angeles
9 Aralık 2023
AnasayfaAlaturka EkonomiTarımda bazı ilaçların kullanımının yasaklanması arı ölümlerini de azaltacak

Tarımda bazı ilaçların kullanımının yasaklanması arı ölümlerini de azaltacak

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği (TAB) Başkanı Ziya Şahin, tarımda bazı bitki koruma ürünleri ile ilaçlara getirilen yasağın arıcılık sektörü için büyük önem taşıdığını belirterek, “Bu ilaçlardan dolayı meydana gelen arı ölümlerinin bitmesinin yanı sıra balda da doğallaşmaya doğru gideceğiz” dedi.

Şahin, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından, insan sağlığı açısından riskli, çevre ve havyan sağlığını da tehdit eden 6 aktif maddenin kullanımının yasaklandığını söyledi.

Özellikle bu aktif maddelerden “Imidacloprid” ve “Thiamethoxam”ın “Neonicotinoid” grubunda yer aldığına dikkati çeken Şahin, söz konusu maddelerin arılar için çok zararlı olduğunu bildirdi.

Şahin, söz konusu ilaçların Avrupa’da da kullanımının yasak olduğunu ifade ederek, ilaçların Türkiye’de 2017’de kullanılmaya başladığını ve olumsuz etkilerinin hemen görüldüğünü dile getirdi. Bu ilaçların kullanılmaması için o yıl çalışmalara başladıklarını vurgulayan Şahin, zararlı etken madde içeren ve yasaklanan ilaçların her canlıya zararının dokunduğunu anlattı.

Şahin, “Kullanımı yasaklanan bitki koruma ürünleri yani ilaçların arılar üzerinde olumsuz etkisi çok fazlaydı. İlaçların etkisi tohumdan çiçeğe kadar sirayet ediyor. Tarlacı bir arı bu ilaçların kalıntılarını kovana taşıyabiliyor. O arıların ürettiği petekte de bu kalıntılar olabiliyor. İlaçların yasaklanmış olması camiamızda olumlu karşılandı. Yetkililere teşekkür ederiz” diye konuştu.

“BALDA DA DOĞALLAŞMAYA DOĞRU GİDECEĞİZ”

Şahin, Türkiye’de 9 milyon civarında arı kovanı olduğu bilgisini vererek, şu değerlendirmede bulundu:

“Arıların her yıl yaklaşık yüzde 4’ü bu ilaçlardan etkileniyordu. Her yıl yüz binlerce arı kovanını bu ilaçlar yüzünden doğada bıraktık. Arıcılarımız rahat bir nefes alacak, yasaklanan ilaçlardan dolayı meydana gelen arı ölümleri bitecek. Bu ilaçlardan dolayı meydana gelen arı ölümlerinin sona ermesinin yanı sıra bir de balda doğallaşmaya doğru gideceğiz. Bizim de arzu ettiğimiz şey bu.”

Yasaklanan ilaçların arı popülasyonunda etkisini 2024’te göstereceğini vurgulayan Şahin, gelecek yıl bu ilaçlardan dolayı meydana gelen arı ölümlerinin düşeceğini dile getirdi.

SAHTE BALLARA DENETİM İSTEĞİ

Şahin, sektöre ilişkin de değerlendirmede bulundu.

Gençlerin arıcılık yapmadığını ve sektörün yaş ortalamasının giderek yükseldiğini belirten Şahin, arıcılık faaliyetlerine yönelimin artması için sektörün daha çok desteklenmesi ve “bal” niteliği taşımayan sahte ballara karşı denetimlerin artırılması gerektiğini kaydetti. (AA)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,092BeğenenlerBeğen
16,965TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,662TakipçilerTakip Et
33,900AboneAbone Ol

Kaçırmayın