74.2 F
Los Angeles
22 Eylül 2023
AnasayfaHaberlerTürkler AİHM’yi mahkûm ettirdi

Türkler AİHM’yi mahkûm ettirdi

Avrupa’da temel hakların çiğnenmesiyle ilgili şikayetlerin en üst makamı olan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, işe alımda usulsüzlük yaptığı gerekçesiyle suçlu bulundu. Aralarında beş Türk’ün bulunduğu dokuz kişi, AİHM’in bağlı olduğu Avrupa Konseyi’ne şikayette bulunmuştu.

TÜRKİYE dahil Avrupa’nın 47 ülkesinin üyesi olduğu Avrupa Konseyi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ni (AİHM) “suçlu” buldu. AİHM, aralarında beş Türk’ün bulunduğu dokuz kişinin şikayeti üzerine yakın takibe alındı ve Avrupa Konseyi tarafından “hukukçu alımı” konusunda usulsüzlük yapmaktan suçlu bulundu.

Avrupa Konseyi’nin “İdari Dairesi”, hukukçulara yönelik hazırlanan sınav öncesi açıklanan talimatnamede duyurulmayan ve usüle uygun olmayan bir test aşaması eklendiği, bunun yanlış olduğu sonucuna varıldı. AİHM, 2010 yılında kariyer hukukçusu alınması amacıyla üç aşamalı bir sınav takvimi açıklamıştı. Söz konusu üç aşama, adayların dosya üzerinden ön seçimi, yazılı sınav ve mülakatı içeriyordu. Ancak ön seçimi geçen adaylara iş ilanında belirtilmeyen bir yetenek testi uygulandı. Bu testin sonucunda da önemli bir kısmı Türklerden oluşan adayların çoğu elendi.

Usulsüz bulundu

Bu eleme sonrasında elenenlerden bazıları ‘sınav mağduru’ olduklarını belirterek Avrupa Konseyi’ne başvurdular. 20 Nisan 2012 tarihli kararı ile AİHM’nin, son anda eklediği ‘yetenek testi’ ile sınav sürecini usule aykırı olarak değiştirdiği kararına varan Avrupa Konseyi İdari Dairesi, sınavın ‘usulsüz’ olduğuna hükmetti. Testte elenen adaylar, bir kez daha yazılı sınava girecekler.. (Hürriyet)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,102BeğenenlerBeğen
16,012TakipçilerTakip Et
3,553TakipçilerTakip Et
7,657TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın