66.4 F
Los Angeles
29 Eylül 2023
AnasayfaAmerikaTürk Toplumu Yerel HaberlerTBMM heyeti Silikon Vadisini Ziyaret Etti

TBMM heyeti Silikon Vadisini Ziyaret Etti

TBMM heyeti Silikon Vadisini Ziyaret Etti (2)

TBMM heyeti Silikon Vadisini Ziyaret Etti. TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu heyeti, Silikon Vadisi ve San Francisco’da teknoloji firmalarını ziyaret etti.

MUSIAD USA, TBMM Heyetine Quantum3D şirketinde Yemek Verdi

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu heyeti, Silikon Vadisi’nde Türk mühendis ve iş adamlarıyla bir araya geldi.

Teknolojik gelişmeleri takip etmek üzere ABD’nin California eyaletinin San Francisco kentini ve bu bölgedeki Silikon Vadisi’ni ziyaret eden heyet üyeleri, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneğinin (MÜSİAD) Santa Clara’daki Quantum3D şirketinde düzenlediği yemeğe katıldı.

Heyette AK Parti Konya Milletvekili ve komisyonun Başkanı Ziya Altunyaldız, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ersan Aslan, AK Parti İstanbul milletvekilleri Hasan Sert ve Nureddin Nebati, CHP Isparta Milletvekili İrfan Bakır, CHP İstanbul Milletvekili Didem Engin, MHP İstanbul Milletvekili İzzet Ulvi Yönter, TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Doç. Dr. İlker Murat Ar ve TBMM Başkanı Başmüşaviri Halil Ergen yer aldı.

Heyet yemekte, Türk mühendis ve iş adamlarıyla bir araya geldi. Yemekte Los Angeles Başkonsolosu Raife Gülru Gezer de hazır bulundu.

Altunyaldız, burada yaptığı konuşmada, yurt dışındaki Türk mühendis ve iş adamlarının bilgi ve tecrübelerinden Türkiye’de istifade etmek istediklerini belirterek, şöyle devam etti:

Türkiye’de yaptığımız işleri onlar aracılığıyla, bir anlamda onların ajanlığı aracılığıyla bu pazarlarda yer bulmak ve onların bilgi ve becerisiyle Türkiye’deki kapasitemizi artırmak istiyoruz. Bu çerçevede sizin varlığınız bizim açımızdan son derece kıymetli ve önemli. Sizlerin varlığıyla bu pazarlarda yer bulmak, ayak basmak ve bu pazarlarda kökleşmek. Yine sizlerin varlığıyla buradaki bilgi ve teknolojik gelişmeleri Türkiye’deki üretim alanlarına transfer etmek ve orayı da küresel eşiklerin üstüne çıkarmak. Buradan değişik ip uçlarıyla, derslerle Türkiye’de yapacağımız işler de olacaktır.’

Yemeğin ardından soruları yanıtlayan Altunyaldız, son dönemde özellikle üretim bilgisi, satış bilgisi, ARGE, inovasyon ve tasarıma ilişkin çok önemli düzenlemeler yaptıklarını hatırlattı.

Altunyaldız, teknoloji firmalarının çalışma düzenleri ve küresel ilişkilerini yerinde görmek ve Türk mühendis ve iş adamlarının görüş ve düşüncelerini alarak ortak çalışma alanlarını tespit edebilmek için Silikon Vadisi‘ni ziyaret ettiklerini söyledi.

Heyet, ziyaret kapsamında bazı önemli teknoloji firmalarını ziyaret edecek.

Foto Albüm Slayt 

TBMM heyeti Silikon Vadisini Ziyaret Etti

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu heyeti, Silikon Vadisi ve San Francisco’da teknoloji firmalarını ziyaret etti.

AK Parti Konya Milletvekili ve Komisyon Başkanı Ziya Altunyaldız başkanlığındaki heyet üyeleri Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ersan Aslan, AK Parti İstanbul milletvekilleri Hasan Sert ve Nureddin Nebati, CHP Isparta Milletvekili İrfan Bakır, CHP İstanbul Milletvekili Didem Engin, MHP İstanbul Milletvekili İzzet Ulvi Yönter, TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Doç. Dr. İlker Murat Ar ve TBMM Başkanı Başmüşaviri Halil Ergen, Apple, HP, Microsoft, Tesla ve bu firmalara destek sağlayan bankalarda görüşmelerde bulundu.

Heyet, San Francisco finans bölgesindeki ODTÜ T Jump Merkezi ve Presidio bölgesindeki Dünya Ekonomik Forumu’nda (WEF) da incelemelerde bulundu. WEF Yönetim Kurulu Üyesi Murat Sönmez, heyet üyelerine çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Komisyon Başkanı Altunyaldız, görüşmelerin ardından yaptığı açıklamada, özellikle son 1,5 yılda hükümetin ortaya koyduğu hedefler çerçevesinde parlamento ve komisyonun bu alanda önemli düzenlemeler yaptığına dikkati çekerek, ”Birincisi fikri mülkiyet haklarının korunması, her türlü icadın, patentin fikri mülkiyetin korunma altına alındığı ve küresel düzeyde standartlara uygun bir şekilde yasal düzenlemelere geçirdik. İkincisi ARGE reform paketiyle ülkemizdeki her işletmenin ARGE açabilmesini kolaylaştırdık. Üçüncüsü tasarım merkezlerini buna ilave ettik ve üretim reform paketiyle üretim önündeki tüm engelleri kaldırdık.” şeklinde konuştu.

Komisyon ve bakanlığın bir heyet oluşturduğunu dile getiren Altunyaldız, şöyle devam etti:

Bu kapsamda buradaki başarılı uygulamaları yerinde görmek, ülkemiz adına yapılacak şeyleri yerinde tespit etmek ve bir anlamda hem buradaki insan kaynağımızı hem de burada kurulan ve Türkiye’de ilişkisi olan, know-how transferi ve pazara giriş statiğinde bize yol açacak olan işletmeleri görmek istedik.

Bütün bunlar kapsamında Türkiye’de bir yasal altyapı, ekonominin gelişmesi adına bir ekosistem ve küresel hedeflerimiz doğrultusunda çok hızlı bir şekilde şirketlerin kurulması, teknolojinin karşılıklı olarak transferi, firmalar arasında entegre olabilme, yeni fikirlerin hayata geçirilebilmesi, esnek yapılar ve bütün bunların bir risk sermayesi aracılığıyla ve diğer bankalarımız aracılığıyla desteklenmesi için tespitler yaptık.

Heyet üyeleri, temaslarını tamamladıktan sonra Türkiye’ye döndü.

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,146BeğenenlerBeğen
16,005TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,659TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın