56.8 F
Los Angeles
4 Aralık 2023
AnasayfaAlaturka OnlineTehlikenin farkında mıyız?

Tehlikenin farkında mıyız?

tehlikenin-farkinda-misiniz

Batarsa bir Amerika batmayacak. Dünya felakete gidecek. Tehlikenin farkında mıyız? Mahmut Özdamar yazdı

Tehlikenin farkında mıyız?

Amerika’da seçim bitti. Daha önceki yazımızda da belirttiğimiz gibi halk tercihini Hillary Clinton’dan yana yapsa da seçim sisteminden dolayı maalesef Trump kazandı. Sanırım ilk kez Amerikan toplumu sokaklara dökülerek seçim sonuçlarını protesto ediyor. Maalesef toplum bunu kabullenemiyor.

Protestolar genelde yabancıların daha çok olduğu bölgelerde oluyor. İkinci,üçüncü nesil Amerikalılar Trump ve söylemlerini Amerikaya yakıştıramıyorlar. Böyle bir Amerikan rüyası yoktu.

Seçim süresince anlatmaya çalıştım. Hala da anlatmaya çalışıyorum. Trump bu ülkeye verecek olduğu en büyük zararları verdi. Müslümanları atalım dedi. Yapacak yapmıyacak meselesi mevzu değil. Bunu dillendirmek başlı başına büyük bir fitnenin başlangıcıdır. Tıpkı Avrupa’da seçimlere girerken hiçbir projesi olmayan aşırı sağ partililer misali sürekli Müslümanları ve yabancıları hedef tahtasına koyarak siyaset yaptı. Nasıl bizdeki MHP güneydoğu’dan hiç oy alamazda, Denizli, Manisa’daki belediye başkan adayları Kürt’leri atacağım diyerek oy topluyorsa maalesef bu iğrenç milliyetçilik Amerika’da Trump eli ile yapıldı.

Maalesef bütün bu iğrençliği yapan Trump’a karşı bazı Türkiyeliler Hillary FETÖ’dan para alıyor, PYD’ye destek veriyor diye inanılmaz bir algı oluşturdular. Ama artık görüyoruz ki FETÖ’un Hillary’e verdiği para 2 milyon $.Yani toplam paranın %0.3’u.Yine anlıyoruz ki Trump PYD için Kürt savaşçılara hayranım dedi.

Amerikan dış politikası Başkan’a göre değişmeyeceği gibi,menfaate göre çok kolay değişebilir.Tarih Amerikan devletinin kullanıp bir kenara attığı terör örgütleri ile doludur.Yarın da PYD’yi kullanıp bir kenara atacağını cümle alem bilir.

11 Eylül olayları öncesi Amerika’da müslümanlar çok rahattı. Hatta çok büyük etkinlikler bile yapabiliyordu. Ama 11 Eylül olayı ile herşey bıçak gibi kesildi. Hatta bazı bölgelerde başlarındaki sarık olanlar Müslüman sanılıp Hindistan’lı Hindu’lar katledildi. Epey bir dönem başörtülü kadınlar işyerlerine çalışmaya gidemedi. Zaman ile algı çok şükür kırıldı. Bunda Sayın Obama’in yaptıkları asla unutulacak gibi değil. Hatta Sayın Obama tarihde bir Camii’yi ziyaret eden ilk Amerikan Başkanı oldu. Tekrar Müslümanlık Amerika’da saygın bir din hüviyetine doğru çıktı. Bir Müslüman olarak Sayın Obama’ya bu konuda binlerce defa teşekkür ederim. Şunu da eklemekte yarar görüyorum, 8 Aralık 2015 günü BBC’ye verdiği demeçte Trump Amerika’ya göçmen ve Turist olarak gelecek Müslümanların geçici olarak engellenmesi gerektiğini söylerken Obama yönetimi Beyaz Saray’dan yapılan resmi açıklama ile bunun Amerikan değerlerine ve Ulusal çıkarlara aykırı olduğunu belirtmişti.

Amerika’ya inanıyoruz, Amerika’yı seviyoruz. Umut ediyor ve inanıyoruz ki Trump bu popülist söylemlerden bir an önce vazgeçer, sonumuz bir Hollanda veya Avusturya olmaz. Yüzlerce farklı ırk ve toplumu bir arada tutarak adeda Dünyaya örnek olan demokrasinin beşiği Amerika, maceracı, hırslı ve megolomanların elinde bir oyuncak olmaz. Hatırlatmak isterim, 2007’deki kriz adeta domino taşları gibi tüm dünyayı silip süpürdü. Batarsa bir Amerika batmayacak. Dünya felakete gidecek.

Olayın sevindirici yanı ilk kez Türkiyeliler bu kadar Amerikan siyasetine girdi. Hemen hepimiz birşeyler dedik.Hatta hızını alamayıp Hillary’e oy veren vatan haini diyende oldu, Şerefsiz diyen oldu. Zaten Türkiye’de de bir nesil yetişiyor siyasi manada, ona buna vatan haini demekden başka lafı olmayan insanlar.

İnşaallah herşey düzelecek…

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,107BeğenenlerBeğen
16,080TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,662TakipçilerTakip Et
33,800AboneAbone Ol

Kaçırmayın