64.3 F
Los Angeles
28 Eylül 2023
AnasayfaHaberlerAmerikaTeksas'ta Kutlu Doğum Programı yarışmayla kutlandı

Teksas’ta Kutlu Doğum Programı yarışmayla kutlandı

ABD’nin dört bir yanında dolu dolu yaşanan Kutlu Doğum programlardan biri Teksas eyaletinin Houston şehrinde farklı bir şekilde kutlandı. ABD’nin dördüncü büyük şehri olan Houston’da, Peygamber Efendimiz’in (sav) doğumunun 1440’ıncı yıldönümü vesilesiyle Houston Blue Mosque (Sultan Ahmet Camii) tarafından kitap okuma yarışması tertip edildi. Kıyasıya bir mücadele içinde geçen yarışma Houston Turkuz Türkevinde gerçekleşti. Yarışmacıların yazar Dr. Reşit Haylamaz’ın “Efendimiz” adlı kitabından sorumlu tutulduğu yarışmaya 140 kişi katıldı.

Genç yaşlı, bayan erkek demeden herkesin yoğun ilgi gösterdiği yarışma programında birinci olan yarışmacıya Umre ziyareti, ikinci ve üçüncü’ye ise laptop bilgisayar armağan edildi. Hediyeler ise yarışmadan bir kaç gün sonra yapılan Kutlu Doğum Programı’nda sahiplerine verildi.

Yarışmada iki kişi birinciliği paylaştı. Umre’ye gidecek birinci aday için çekiliş yapılırken o sırada salonda bulunan iki esnaf birinciliği paylaşan diğer yarışmacının da Umre masraflarını gönüllü olarak karşılayacağını duyurdu. Salonda büyük sevinç uyandıran bu davranış gecenin bereketini de yansıttı.

İlerleyen yaşlarına rağmen Efendimiz’i (sav) anma adına yarışmaya katılan fakat dereceye giremeyen dört yarışmacıya Peygamberimizin (sav) hadis kitabı hediye edildi. Kendilerine sürpriz olan kitap hediyesini alan yarışmacılar, oldukça duygulandıklarını ifade etti. Programda söz alan yaşlı ama yürekleri Hz. Muhammed (sav) sevgisiyle genç kalan teyze ve amcalar böyle bir anı yaşattıkları için programı düzenleyenlere şükranlarını iletti. İçlerinden söz alan Ali Amca, “Ben buraya geldiğimde Amerika’da yani bu yaban elde ne yapar ne ederim diye düşünürken Elhamdülillah burada canlarımla karşılaştım. Allah razı olsun sizlerden” şeklinde hislerini ifade etti.

Kutlu Doğum Programı İstanbul Beyazıt Camii İmamı Kurra Hafız Suat Göztok’un Kur’an tilaveti ile başladı. Ardından Harran Üniversitesi Öğretim Görevlisi İlahiyatçı Yazar Adem Akıncı, örnekler vererek Efendimiz’in (sav) hayatından kesitler anlattığı bir konuşma yaptı. Dinleyenlerin oldukça etkilendiği gözlemlenen program sonunda davetlilere kandil simidi ve güllü lokum ikram edildi.

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,137BeğenenlerBeğen
16,007TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,659TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın