57.6 F
Los Angeles
1 Aralık 2023
AnasayfaAlaturka OnlineThe Last Voyage of the Demeter - Efe Teksoy Yazdı

The Last Voyage of the Demeter – Efe Teksoy Yazdı

GERİLİM DOLU BİR YOLCULUK “THE LAST VOYAGE OF DEMETER”

Sinema Yazarı/Film Eleştirmeni Efe TEKSOY; aksiyon, macera ve dram türündeki “THE LAST VOYAGE OF DEMETER” filmini, Amerika’nın en çok okunan Los Angeles merkezli ilk Türkçe internet Gazetesi @alaturkaonline için yazdı.

DRACULA GERİ DÖNDÜ

Norveçli film yapımcısı André Øvredal tarafından yönetilen The Last Voyage of the Demeter, İrlandalı yazar Bram Stoker‘ın 1897 tarihli dünya klasiği Drakula romanından bir bölüm olan “Kaptanın Günlüğü“nün  uyarlamasıdır. Her ne kadar jeneriğinde bu şekilde belirtilse de, aslında bazı kısımları klasik roman Drakula‘nın modernize edilmiş bir vlog uyarlaması ve ödüllü İngiliz web dizisi olan Mina Murray’s Journal’a da dayanmaktadır. Kraliçe Victoria Dönemi’nin ünlü yazarı Bram Stoker, kendinden önceki edebi örneklere dayanarak Dracula’yı tarihi folklorik öğelerle donatmış canavar ve karabasanlarla zenginleştirmiştir. Ancak Vampir mitinin kökeni; bundan çok öncesine Antik edebiyata kadar uzanmaktadır. M.Ö. 117-138 arası tarihte Flegon’un Yunan Tarihi’nden Parçaları’nda Fragmenta Historicum Graecorum” ve M.Ö. 200-245 arasındaki tarihte ise Filaortratus’un Tyana’lı Appolonius’un Hayatı’ndaki, Filinium ve Empusa adlı biri erkek ve biri kadın olmak üzere iki vampir bulunmaktadır. Bram Stoker edebi dehası ve sınırsız hayal gücüyle, aslında yüzlerce yıldır var olan bir inanışı ve batıl inancı çağdaş bir mit haline getirmeyi başarmış ve böylece Gotik edebiyata ölümsüz bir başyapıt sunarak yeniden şekillendirmiştir. Film gerilimli hikayesinde bizlere; Dracula adlı efsanevi vampir tarafından takip edilen ticari gemi Demeter’in, Transilvanya’dan Londra’ya yaptığı tehlikeli Okyanus yolculuğunu anlatıyor. İzleyiciyi başlangıçta kasvetli ve gizemli bir gemi yolculuğuna sokan film, sonrasında Vampirin yavaş yavaş ortaya çıkmasıyla dozunu arttıran bir gerilime maruz bırakıyor. Dracula evrenine farklı bir pencereden yaklaşan yapım, seyirciyi Jump Scare korkutmalarıyla bir nevi tek mekan korkusu yaşatıyor. Fakat sonradan Londra’nın karanlık sisli sokaklarına bağlanan bir sahneyle, izleyiciye devam hikayesiyle bu gerilimin devam edeceğinin adeta müjdesini veriyor. Çekimlerine 30 Haziran 2021’de Almanya-Berlin‘de başlayan ekip, ardından Malta‘da devam ederek 1 Ekim’de sona erdi. Ayrıca bazı sahneler Malta’nın Kuzey Bölgesi’ndeki şehir Mdina’da çekildi. Oyuncu kadrosunda; Corey Hawkins, Aisling Franciosi, Liam Cunningham, David Dastmalchian, Chris Walley, Jon Jon Briones, Stefan Kapicic, Martin Furulund, Nikolai Nikolaeff, Woody Norman ve Javier Botet yer alıyor.

KAMERA ARKASI

Oscar adayı İsveçli makyaj sanatçısı Göran Lundström, İspanyol aktör Javier Botet’e yaratık kostümü için her çekimden önce 4 saatlik bir makyaj uyguladı.

Antik Yunan dininde ve mitolojisinde Demeter, mahsullere, tahıllara, yiyeceklere ve toprağın verimliliğine başkanlık eden, hasat ve tarımın Olimpiya tanrıçasıdır. Çoğunlukla tahıl tanrıçası olarak bilinmesine rağmen aynı zamanda sağlık, doğum ve evlilik tanrıçası olarak da karşımıza çıkıyor ve Yeraltı Dünyasıyla bağlantıları vardı.

-Çok satan korku yazarı Stephen King, başlangıçtaki bazı şüpheciliğe rağmen filmi övdü: ‘’Demeter’in Son Yolculuğu hakkında şüpheliydim, ama boğazımı yırtan güzel bir zamandı. Bana 60’ların ve Hammer’ın en iyi filmlerini hatırlattı. Yetmişli yıllar.”

Oscar ödüllü yönetmen Guillermo del Toro şu yorumu yaptı: “Demeter’in Son Yolculuğu’ndan o kadar keyif aldım ki: muhteşem, gösterişli ve vahşi!!”

THE LAST VOYAGE OF DEMETER

Müziklerini Prime Time Emmy ödüllü Amerikalı sanatçı Bear McCreary’nin bestelediği The Last Voyage of the Demeter filmi; Drakula mitine getirdiği farklı bakış açısı ve yoğun dehşet atmosferli yeni hikayesiyle, korku severlerin beğeniyle izleyeceği bir gerilim filmi sunuyor.

İyi Seyirler Dilerim

EFE TEKSOY

 

Efe Teksoy
Efe Teksoyhttps://alaturkaonline.com/
Sinema yazarı / Film Eleştirmeni

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,100BeğenenlerBeğen
16,048TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,662TakipçilerTakip Et
33,800AboneAbone Ol

Kaçırmayın