65 F
Los Angeles
29 Eylül 2023
AnasayfaAmerikaNew YorkTOKİ New York 'a 30 Katlı Türkevi Yapacak

TOKİ New York ‘a 30 Katlı Türkevi Yapacak

Toki Turkish Center New YorkTOKİ New York ‘a 30 Katlı Türkevi Yapacak.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı, Osmanlı- Selçuklu mimarisini yurt dışına taşıyor. İdare, Amerika’nın New York Eyaleti’nde 30 katlı Türkevi inşa etmeye hazırlanıyor.

TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel, “Başbakanımızın yurt dışındaki binalarımızın hem dış cehpesi, hem de iç mekanlarında Türk mimari özelliklerinin simgelerinin kulanılması yönünde talimatı var. Bu kapsamda biz de Türkevi’nde, Osmanlı-Selçuklu mimarisini kullanacağız” dedi.

TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel, İdare’nin Türkiye’nin yanı sıra yurt dışında da çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti. Bu kapsamda Somali’de 200 yataklı hastane, 40 derslikli hemşire yüksekokulu ve 2 bin kişi kapasiteli dini tesis inşaatının devam ettiğini belirten Karabel, Pakistan’da süren 4 bin 620 konut ve sosyal donatıların inşaatının da gelecek yıl içinde tamamlanmasının planlandığını söyledi. Karabel, bu çalışmaların Türk halkının destekleriyle, Hazine’den herhangi bir bedel çıkmadan gerçekleştirildiğini belirtti.

Dışişleri bakanlığı 2 Parseli Satın Aldı

TOKİ’nin Amerika’da yeni bir Türkevi yapmak için de çalışmalara başladığını da belirten Karabel, New York’taki Birleşmiş Milletler (BM) binasının çaprazında hem Türk Konsolosluğu, hem de Türkevi binalarının bulunduğuna dikkat çekti. Söz konusu yapıların yanındaki iki parseli de Dışişleri Bakanlığı’nın satın aldığını açıklayan Karabel, Türkevi inşaatında teknik danışmanlık hizmeti vermek üzere Dışişleri Bakanlığı ile protokol imzaladıklarını söyledi. Karabel, “Müşavir ihalesi tamamlandı. Bunun dışında projeci seçim ihalesini de 2013’ün ocak ayında yapmayı planlıyoruz” dedi.

Newyork’un dünya çapında büyük bir metropol olduğunu hatırladan TOKİ Başkanı Karabel şöyle konuştu:

“Bu kentte bulunan mevcut Türkevi yıkılarak, çevredeki imar şartları neye elveriyorsa 25- 30 katlı bir bina yapılacak. Daha önce de New York Belediyesi’ne yaptığımız bir ziyarette bu konuda bize yardımcı olacaklarını ve çevreden de alacağımız onay doğrultusunda 30 kata kadar çıkmamıza izin verebileceklerini söylediler TOKİ bünyesinde oluşturduğumuz Tasarım Birimi ile Türkiye’de Osmanlı- Selçuklu mimarisine, yöresel mimari örneklerine uygun projeler üretmeye başladık. New York’taki Türkevi binasında da Türkiye’yi simgeleyen figürler kullanılacak. Sayın Başbakanımızın bu konuda talimatları var. Hem kamu binalarının, hem de yurt dışı binaları, elçilik binalarının cephelerinde ve iç mekanlarında Türk mimari özelliklerinin simgelerinin görülmesi için bütün kurumlarca çalışmalar sürdürülüyor. Bunlara biz de dahiliz. New York’ta yapacağımız Türkevi’nde de Osmanlı- Selçuklu mimarisini kullanacağız.”

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,151BeğenenlerBeğen
16,005TakipçilerTakip Et
3,553TakipçilerTakip Et
7,658TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın